14 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Wojewoda i sanepid apelują o przestrzeganie restrykcji sanitarnych

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpacki Urząd Wojewódzki przygotował zalecenia, a sama Wojewoda Ewa Leniart apeluje wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną o przestrzeganie obowiązujących restrykcji.

  NA ŻYWO – Kurier Rzeszowski – portal, gazeta i telewizja internetowa

  🔴 NA ŻYWO: Konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Pani Ewa Leniart dotycząca sytuacji epidemicznej na terenie Województwa Pomorskiego. #covid19 #koronawirus

  Opublikowany przez Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi Wtorek, 9 czerwca 2020

  „Wytyczne, przygotowane przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, dotyczą takiej esencji zachowań, w miejscach, gdzie spotykamy sie z większą grupą osób. Są istotne dla naszego bezpieczeństwa” – apelowała Leniart. Wojewoda, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, wskazywała, że sytuacja epidemiologiczna w województwie jest stabilna. „Owszem występują zakażenia, ale liczba osób objętych hospitalizacją w szpitalu w Łańcucie wynosi tylko osiem” – dodawała.

  Adam Sidor Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wskazywał, że Polska jest w nieznanej jeszcze fazie. „trudno określić, co będzie w najbliższych dniach” – mówił. Wskazywał również na wzajemną odpowiedzialność wszystkich wobec trwającej epidemii. Zwracał szczególną uwagę na zachowanie dystansu społecznego, wynoszącego minimum 2 metry od innej osoby, przekazywanie wszystkim wszelkich wytycznych, ich tłumaczenie, interpretowanie.

  Podkarpacki Inspektor Sanitarny odniósł się do sytuacji na Podkarpaciu. Jak przekazywał, że w ostatnich dniach w regionie wystąpiły dwa ogniska koronawirusa. Pierwsze w powiecie przemyskim, gdzie obecnie potwierdzono już cztery zakażenia, drugie w Rzeszowie, gdzie obecnie chorują dwie osoby.

  W Szpitalu Wojewódzkim na Szopena w Rzeszowie zamknięty został oddział nefrologii wraz ze stacją dializ. W tym miejscu trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ustali czy przebywał tam ktoś z potwierdzonym koronawirusem. Sam dr Adam Sidor – Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie potrafił wskazać czy zamknięcie miało związek ze wczorajszymi przypadkami z Rzeszowa (starszą kobietą i kapłanem z parafii bł. Karoliny).

  Do sytuacji „odmrażania” Szpitala w Łańcucie odniosła się Wojewoda Ewa Leniart. Informowała, że „ten proces jest realizowany jest dość sprawnie”. W szpitalu jednoimiennym zabezpieczono łącznie 69 łóżek, w tym 15 z respiratorami. Powoli przywraca się funkcjonowanie innych oddziałów czy poradni. „Jeżeli byłaby potrzeba, to liczba miejsc dedykowanych pacjentom z potwierdzonym covid19, zostanie zwiększona” – dodawała.

  Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 28 207 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym:w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 20 320, dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 7887.

  Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono łącznie 396 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 337 osób wyzdrowiało. Odnotowano 38 zgonów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -