sobota, 2 marca, 2024
+

  Rzeszów, Krasiczyn. Zakażeni lekarze, kwarantanna duchownych!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Niezbyt dobre informacje płyną z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie. Trwa kilka postępowań epidemiologicznych m.in. wobec lekarzy i pacjentów Szpitala Wojewódzkiego na Chopina oraz duchownych w Krasiczynie.

  W niedzielę ujawniono, że zakażony został jeden z kapłanów z parafii p.w. bł. Karoliny na Os. Kotuli w Rzeszowie. W związku z tym rzeszowski sanepid rozpoczął postępowanie epidemiologiczne, które ma za rezultat ustalić osoby, które miały kontakt z zakażonym. Do chwili obecnej kwarantanną objęto 44 osoby z bliskiego kontaktu z duchownym. Wśród takich osób znalazł się m.in. ks. Kazimierz Górny, biskup senioralny Diecezji Rzeszowskiej. Kolejnych biskupów, z racji bliskiego kontaktu z osobą objętą kwarantanną, poddano nadzorowi epidemiologicznemu. Wszyscy mieszkają bowiem w Pałacu Biskupim. Pozostałe osoby to głównie mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. „Wszystkie te osoby zostały poinformowane o nakazie kwarantanny oraz o wynikających z niej ograniczeniach. Zobowiązane zostały do monitorowania swojego stanu zdrowia i zgłaszania do PSSE
  w Rzeszowie objawów wskazujących na Covid-19.” – mówi nam Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Informację o 20 innych osobach z kontaktu z kapłanem z Rzeszowa,  zamieszkałych poza terenem działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, przekazano właściwym powiatowym inspektorom sanitarnym.

  Niezbyt dobre informacje płynął także ze Szpitala Wojewódzkiego nr 1. przy ul. Szopena w Rzeszowie. Tutaj w zeszła sobotę, w ramach rutynowych badań, uzyskano pozytywny wynik testu u lekarza pracującego w Klinice Nefrologii i Stacji Dializ. Do wczorajszego dnia wykonywano testy wobec osób (lekarzy i personelu) oraz pacjentów, którzy mieli bezpośrednią styczność z zakażonym lekarzem. Testy potwierdziły obecność koronawirusa o kolejnych dwóch lekarzy i 70 – letniego pacjenta.  Decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie osoby ze styczności z zakażonymi zostały objęte kwarantanną.  Podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć do Kliniki Nefrologii, a na oddziale zostanie przeprowadzona gruntowna dezynfekcja.

  W dniu wczorajszym również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, w ramach dochodzenia epidemiologicznego, objął kwarantanną trzech duchownych z parafii w Krasiczynie oraz dwie osoby z gminy Krasiczyn. Tutaj też nadal trwają czynności.

  Osoby z bliskiego kontaktu (w każdym z powyższych zdarzeń) zostały zgłoszone do badań. „Wymazy w kierunku wykrycia zakażenia SARS CoV2 są pobierane według obowiązujących wytycznych i w określonych terminach od narażenia” – przekazuje nam Dorota Gibała z WSSE w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com