33,5 C
Rzeszów
czwartek, 30 czerwca, 2022
+

  Przetrwać, czy wytrwać?

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Ostatni czas oraz wydarzenia są inne niż cokolwiek wcześniej i dla każdego są nowym wyzwaniem. Nie będę tu pisał o tym jak sobie radzić, ponieważ ten temat jest tak obszerny, że kilka tomów książki można by napisać. Poradzenie sobie w tej sytuacji to ogarnięcie wielu czynników, które w przypadku każdej firmy i każdego obywatela jest bardzo indywidualne.

  Skupię się na tym co zrobić, aby przetrwać i wytrwać.

  Aby przetrwać trzeba zastosować kilka podstawowych zasad, które są uniwersalne i działają praktycznie zawsze i wszędzie:

  • nie panikować,
  • opanować emocje,
  • działać na faktach, a nie na opiniach i teoriach,
  • obserwować większych, oni mają większe możliwości,
  • maksymalnie obniżyć koszty,
  • wierzyć w siebie, swoją intuicję (wszakże jesteś przedsiębiorcą),
  • nie siedzieć bezczynnie – działać, nawet „małymi krokami”.

  Czy powyższe punkty zadziałają – nie wiem czy każdy i u każdego, ale wiem, że jeżeli zastosujemy przynajmniej jeden, a najlepiej więcej i będziemy sprawdzać ich efektywność, to zawsze będziemy o ten krok do przodu, mały, ale do przodu.

  Wielu przedsiębiorców działa pochopnie, pod wpływem emocji i to często jest przyczyną porażek, a w biznesie zachowanie tej tzw. „zimnej krwi” jest kluczowe. Jeżeli do emocji dodamy brak danych, a będziemy bazować na opiniach oraz często manipulowanych lub przekręcanych informacjach, to negatywnego dla nas wyniku takiego miksu możemy raczej być pewni.

  • wiem, że obecna sytuacja spadła na każdego z nas bardzo nieprzewidzianie, sam z dnia na dzień musiałem zatrzymać cześć moich działań biznesowych, pomimo tego, że akurat od stycznia nabierały już całkiem fajnego rozpędu, a ja miałem radość, ponieważ dwa lata pracy zaczynały przynosić spodziewane efekty,
  • wiem, że wielu przedsiębiorców nie ma wystarczającego zaplecza do tego, aby funkcjonować przy ograniczonych przepływać finansowych przez kilka miesięcy, nie mówiąc już o pół roku czy roku,
  • wiem, że wielu jest zagubionych w ciągle zmieniających się komunikatach rządu odnośnie tarczy antykryzysowej, ale to wszystko nie może powodować Twojego paraliżu.

  Czy zatem to wina przedsiębiorcy, że nie potrafi odłożyć i zatroszczyć się o swój biznes?
  I tak i nie 😉 Ale to temat dość złożony, na odrębny i dłuższy wpis.


  Czy można było w miarę szybko się przestawić i zmienić profil firmy tak,aby nie stracić płynności?
  I tak i nie – zależy to od wielu czynników i jak wyżej jest to dość obszerny temat.


  Czy działać samemu i nie czekać na pomoc rządu, czy czekać aż coś wymyślą?
  I czekać, a jak będzie możliwość to korzystać, a przede wszystkim działać, ponieważ jeżeli jeszcze tego nie wiesz, to jak będziesz tylko czekać, to możesz się nie doczekać. Zawsze musisz się pierwsze samemu o siebie zatroszczyć, a już jako przedsiębiorca to nawet nie widzę sensu prowadzenia biznesu, jak będziesz czekać na pomoc. Przedsiębiorca to osoba, która rozwiązuje problemy innych więc w pierwszej kolejności musi umieć pomagać sobie 😉

  Aby wytrwać trzeba wierzyć w siebie, swój potencjał, doświadczenie i trzeba mieć dużo energii, wiec trzeba się o sobie troszczyć. Warto też otaczać się ludźmi mądrzejszymi od siebie oraz takimi, którzy w trudnej sytuacji podadzą dłoń, a nie odwrócą się plecami.


  Waldemar Ruszel jest przedsiębiorcą (trenerem, rekruterem, praktykiem biznesu), działaczem społecznym (utworzył i prowadzi Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju), pasjonatem filmu i aktorstwa oraz dziennikarzem obywatelskim.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -