niedziela, 28 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie zostanie wyremontowany

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie przejdzie remont. Podpisana została umowa z wykonawcą, a prace mają być zakończone do 31 sierpnia 2024 roku.

    Ostatnio Szpital Miejski otrzymał znaczące dofinansowanie. W kwietniu 2021 roku aż 12,5 miliona złotych zostało przeznaczone na modernizację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz zakup Rezonansu Magnetycznego. Nowa Pracownia Rezonansu Magnetycznego została uruchomiona w lipcu 2022 roku, znajdując się na poziomie -1 w budynku szpitala, a jej koszt wyniósł 7,3 miliona złotych. Oprócz nowej Pracowni Rezonansu Magnetycznego, Szpital Miejski posiada także Pracownie Tomografii Komputerowej, USG oraz RTG. Od końca 2023 roku przeprowadza on nowoczesne zabiegi na kręgosłupie przy użyciu zaawansowanych metod miniinwazyjnych. W lutym 2024 roku miasto zakupiło również nowy ultrasonograf z pełnym wyposażeniem, umożliwiającym przeprowadzenie biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego (prostaty).

    Zakup systemu biopsji fuzyjnej dla Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie jest jednym ze zwycięskich projektów wybranych do realizacji przez rzeszowian podczas ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

    Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

    To jest istotne, ponieważ biopsja fuzyjna, w przeciwieństwie do standardowej biopsji kontrolowanej jedynie przez ultrasonograf, łączy precyzję badania rezonansu magnetycznego z celowaniem ultrasonograficznym. To pozwala na bardzo dokładne zlokalizowanie podejrzanej zmiany nowotworowej i precyzyjne pobranie próbki. Jak wyjaśnił dr Piotr Cwenar, specjalista urologii, biopsja fuzyjna to nowoczesne narzędzie, które zwiększa wykrywalność raka prostaty o około 50 procent. Wczesna diagnoza choroby i odpowiednie leczenie dają szansę na pełne wyleczenie.

    Grzegorz Materna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 1 w Rzeszowie, zauważył, że pacjenci cenią sobie jego szpital: „W zeszłym roku skorzystało z naszych usług 44 tysiące osób. Przeprowadziliśmy 12 tysięcy operacji i odebraliśmy 1500 porodów. Dodatkowo w naszych pracowniach endoskopii wykonaliśmy ponad 4 tysiące zabiegów małoinwazyjnych. Obecnie terminy na takie świadczenia są dostępne dopiero w październiku, ponieważ liczba oczekujących przekracza 1100 osób.”

    Informację tę przekazaliśmy Prezydentowi, Prezydentowej i zdecydowaliśmy się na otwarcie dwóch nowych pracowni endoskopii. Zarząd miasta zgodził się na dofinansowanie w wysokości ponad 2,6 miliona złotych. Do końca maja planujemy otworzyć drugą pracownię endoskopii.

    Mówiąc o zdrowiu, nie można pominąć badań profilaktycznych. Wśród programów realizowanych przez Miasto Rzeszów w 2024 roku są m.in.: „Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Miasta Rzeszowa na lata 2021-2025”, „Program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu C wśród mieszkańców Miasta Rzeszowa”, „Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Miasta Rzeszowa na lata 2021-2025” oraz program „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Rzeszowa na lata 2022-2025”. W najbliższym czasie planowane jest również wdrożenie „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci klas III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Rzeszów na lata 2024-2028” o wartości 235 000 zł oraz „Programu profilaktyki osteoporozy”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com