poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Dzwon życia symbol walki z nowotworem zawisł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zawieszono Dzwon Życia. Ten dzwon symbolizuje triumf nad chorobą nowotworową, a jego dźwięk to wyraz radości i nadziei dla pacjentów przechodzących przez trudną terapię onkologiczną. To nie tylko sygnał powrotu do zdrowia jednego człowieka, lecz również obietnica zwycięstwa dla wielu innych walczących z tą ciężką chorobą.

  Tradycja ceremonii bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym istnieje od wielu lat na całym świecie. Jej początki sięgają 1996 roku, kiedy to Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej, zapoczątkował ten gest. Po pokonaniu choroby uderzył w okrętowy dzwon, który następnie podarował szpitalowi w Teksasie, gdzie był leczony. Dzwon Życia symbolizuje nadzieję, wytrwałość i pokonywanie trudności – mówi o tym Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. To symboliczne uderzenie jest kulminacyjnym momentem na drodze do wyzdrowienia, sygnalizującym zwycięstwo nad chorobą. Dźwięk dzwonu nie tylko ogłasza radość pacjenta, ale także jest znakiem dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony, a lepsze czasy nadeszły.

  Dzwon Życia zachęca innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest
  możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby. To również skłania personel medyczny do
  jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

  Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, takie symboliczne pokazanie światu swojej
  radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów. I to zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych. Niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym
  przeciwnikiem można wygrać. Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły.

  dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie

  Pierwszą osobą, która uderzyła w Dzwon Życia, był Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki. – Przed jedenastu laty zmagałem się z chorobą onkologiczną. Jestem dowodem na to, że walkę z rakiem można wygrać. To niesamowite uczucie móc dzwonić, i mam nadzieję, że dźwięk dzwonu będzie teraz rozbrzmiewał bardzo często.

  W Polsce inicjatorem tej akcji jest Katarzyna Gulczyńska, pochodząca z województwa podkarpackiego, prezes Fundacji „Pokonaj raka”, która już przekazała 12 Dzwonów Życia. Zakup tych dzwonów został sfinansowany częściowo ze środków pozyskanych z 1,5% podatku, których przekazywanie jest możliwe dla organizacji pożytku publicznego. Dzwony trafiają do szpitali na terenie całego kraju.

  Warto wspomnieć, że nad wydarzeniem patronat objęli Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, oraz prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, prorektor Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com