sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w ćwiczeniach Dragon-24

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Terytorialsi z Podkarpacia uczestniczą obecnie w manewrach wojskowych o kryptonimie Dragon-24. Jedno z zadań przeprowadzono w miejscowości Radomyśl, gdzie liczni żołnierze, sprzęt logistyczny, w tym KTO Rosomak, wyrzutnie rakietowe Langusta, armatohaubice Dana, oraz samobieżne zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, przekroczyły rzekę San. Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierali wojska operacyjne, umożliwiając im bezpieczny przejazd i przeprawę przez rzekę San, zarówno dla polskich, jak i słoweńskich żołnierzy.

    5 marca roku, Radomyślu nas Sanem, w ramach jednego z epizodów ćwiczenia DRAGON-24, pojazdy poruszające się na kołach przekroczyły rzekę San, wykorzystując rozstawiony przez saperów most pontonowy. Celem ćwiczenia było skuteczne przeprawienie kilkudziesięciu jednostek ciężkiego sprzętu oraz kilkuset żołnierzy na drugi brzeg Sanu. W przygotowaniu do operacji uczestniczyli żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT), którzy mieli okazję zintensyfikować współpracę m.in. z żołnierzami z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 74. słoweńskiego pułku piechoty z Mariboru.

    W ramach ćwiczenia DRAGON-24 terytorialsi z 32. batalionu lekkiej piechoty w Nisku zabezpieczali kluczowe linie komunikacyjne oraz obiekty infrastruktury drogowej. Pełnili także funkcję eskorty dla wojsk operacyjnych podczas marszu, wspierając działania taktyczne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. Dodatkowo, prowadzili patrole piesze oraz wykorzystywali pojazdy do patrolowania Stałych Rejonów Odpowiedzialności.

    W ramach ćwiczenia taktycznego DR-24 uczestniczy około 20 tysięcy żołnierzy z dziewięciu państw NATO i krajów partnerskich, wspieranych przez około 3500 jednostek sprzętu. Podczas wspólnych manewrów, polscy i słoweńscy wojskowi brali udział w szkoleniach taktycznych i ogniowych, stanowiąc idealną okazję do doskonalenia współpracy między obiema armiami.

    Scenariusz ćwiczenia DR-24 zakłada realizację zadań przez Siły Zbrojne w sytuacji kryzysowej, obejmującej wsparcie dla działań administracyjnych i elementów układu pozamilitarnego. Działa to na rzecz wzmocnienia potencjału obronnego, jednocześnie demonstrując siłę oraz determinację Sił Zbrojnych RP i sojuszników w reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com