środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Ulica Tadeusza Śmiśniewicza w Nowej Dębie oddana do użytku

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od 13 lutego ulica Tadeusza Śmiśniewicza w Nowej Dębie została otwarta dla użytkowników. Otwarcie nastąpiło po zakończeniu wszystkich wymaganych procedur, w tym uruchomieniu przejazdu kolejowego PKP.

  Samorządowcy w Nowej Dębie jednomyślnie określają tę inwestycję jako najważniejszą w ostatnich latach, podkreślając jej istotność zarówno dla mieszkańców, jak i dla gospodarki lokalnej. Od teraz ulica Tadeusza Śmiśniewicza stanowi alternatywę dla dotychczasowego jedynego dojazdu do strefy przemysłowej. Jest to szczególnie istotne dla osób podróżujących z kierunku południowego oraz dla przedsiębiorców działających w tej strefie.

  W 2019 roku radni wysunęli propozycję przebudowy Alei Metalowca, będącej ciągiem pieszo-jezdnym, w celu stworzenia drogi łączącej DK9 z nowodębską podstrefą. Niestety, plan szybkiego przygotowania dokumentacji technicznej w ciągu 10 miesięcy, uzyskania pozwolenia na budowę zgodnie z procedurą specustawy drogowej, przy budżecie wynoszącym 80 tysięcy złotych, nie powiódł się. W związku z tym, podczas jednego ze spotkań radnych z burmistrzem Wiesławem Ordonem, przedstawiono alternatywny sposób realizacji tego zadania. Zaproponowano stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego, który stanowiłby podstawę do ubiegania się o środki rządowe na budowę drogi. Kolejnym krokiem miało być wybranie wykonawcy zadania w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

  Przed rozpoczęciem prac, ulica Tadeusza Śmiśniewicza, wcześniej znana jako Aleja Metalowca z lat 60. XX wieku, istniała jako wąska ścieżka o ograniczonej szerokości o złej nawierzchni. W przeważającej mierze służyła ruchowi pieszych i rowerzystów. Dzięki zrealizowanej inwestycji, teraz ta ulica prezentuje się jako jezdnia o szerokości sześciu metrów, umożliwiając swobodny ruch zarówno dla pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Dodatkowo, wzdłuż jezdni powstał ciąg pieszo-rowerowy, a także zatoka postojowa dla samochodów w okolicy ROD „Nad Bystrzykiem”, co zdecydowanie zwiększyło bezpieczeństwo i wygodę korzystania z tej drogi przez mieszkańców. W ramach inwestycji utworzono także połączenie ciągu pieszego z ulicą Leśną, poprzez budowę przepustu, zastępującego wcześniejszą kładkę. Ulica została oświetlona na całej swojej długości, która wynosi 1561 metrów bieżących.

  Koszt całej inwestycji wyniósł 8,5 miliona złotych, ponieważ doszło do zmiany zakresu zadania, obejmującej m.in. zastosowanie ronda zamiast tradycyjnego skrzyżowania, zamianę materiałów na przepustach oraz dodanie zatoki postojowej. Odszkodowania za przejęte grunty, wypłacone Lasom Państwowym i osobie prywatnej, sięgnęły łącznie ponad 0,5 miliona złotych. Realizację zadania wspierały środki finansowe w wysokości 2,6 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz 2,5 miliona złotych z Lasów Państwowych. Dodatkowo, zaangażowanie finansowe wyniosło 200 tysięcy złotych ze strony Powiatu Tarnobrzeskiego. Wykonawcą całej inwestycji było konsorcjum firm PBI Infrastruktura SA i PBI WMB Sp. z o. o.

  Otwarcie ulicy Tadeusza Śmiśniewicza stanowi znaczące udogodnienie dla mieszkańców Nowej Dęby i okolicznych miejscowości południowej strony miasta. Dzięki tej inwestycji region zyskał nowoczesną drogę, mającą pozytywny wpływ na lokalną infrastrukturę. Przede wszystkim przyczyni się do rozładowania ruchu komunikacyjnego w centrum miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com