środa, 21 lutego, 2024
+

  Co Rzeszów już teraz może zapewnić biednym oraz bezdomnym, którzy znajdują się szczególnie w trudnej sytuacji?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów wcale nie zapomina o osobach, które potrzebują pomocy – biednych czy bezdomnych. Wręcz odwrotnie – troszczy się o wszystkich mieszkańcach Rzeszowa. I dlatego też około 2,4 miliona zł tylko w ubiegłym, 2023 roku przeznaczył na pomoc takim właśnie osobom, znajdującym się z kryzysie bezdomności. Miasto darmowo karmi, zapewnia bezpłatny nocleg, oraz jeśli ktoś tego potrzebuje także i odpowiednie leczenie. A przeznaczone pieniądze zostały wydane na działania, które pomogą tym najbardziej potrzebującym. Wśród wydatków znalazło się oczywiście zakup żywności, ale też zapewnienie opieki medycznej i wiele innych.

  Wśród najważniejszych zadań, na które przeznaczono pieniądze znalazły się: finansowanie schroniska dla mężczyzn oraz kobiet – 1 540 000 zł; finansowanie noclegowni – 82 000 zł; finansowanie jadłodajni – 640 000 zł czy akcja „Zupa na placu”, opłacenie street workerów oraz usług medycznych, Autobus Ciepła – 130 000 zł.

  Jak programy przekładają się na rzeczywistość? Codziennie w Autobusie Ciepła wydawane jest aż 110 litrów zupy. Żeby przygotować posiłki dla potrzebujących na jeden dzień potrzeba: 18 kg ziemniaków, 2,7 kg marchewki, około 1 kg cebuli, 5,4 kg mięsa, 1 kg włoszczyzny. Do tego dochodzi jeszcze ok. 5 kg ryżu lub kaszy albo 6 kg makaronu.

  Z „Zupy na placu” może skorzystać każda potrzebująca osoba w poniedziałki o godz. 19 na pl. Ofiar Getta. Z kolei Autobus Ciepła kursuje od poniedziałku do piątku przejeżdżając trasę:

  •          10.30 – 11.30 – parking przy Zarządzie Transportu Miejskiego, ul. Trembeckiego 3,

  •          11.50 – 12.50 – parking przy kościele Matki Bożej Różańcowej, ul. Orla 17,

  •          13.10 – 14.10 – parking obok hali widowiskowo-sportowej Podpromie,

  •          14.30 – 15.30 – Park Papieski, parking od strony al. Armii Krajowej.

  – Mamy w Rzeszowie osoby, które nie mają gdzie mieszkać. Ci ludzie są dla nas tak samo ważni, jak każdy mieszkaniec. Dlatego miasto przygotowało kilka programów, które pomagają osobom w kryzysie bezdomności. To między innymi finansowanie schronisk dla mężczyzn i kobiet, noclegowni, jadłodajni. Jest też Autobus Ciepła, który kursuje po całym mieście oraz Zupa na placu

  – wymienia Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

  Dodaje, że obecnie w mieście jest około 40 osób w bezpośredni sposób dotkniętych bezdomnością. To tacy ludzie, którzy nie przebywają w schroniskach czy noclegowniach, a cały czas spędzają na zewnątrz. Dla nich również przewidziano pomoc.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com