sobota, 2 marca, 2024
+

  Od dzisiaj, aż do maja br. można oglądać wystawę dzieł znanych autorów, należących do Książąt Lubomirskich, w rzeszowskim BWA!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Warto wybrać się do Biura Wystaw Artystycznych, przy ul. Jana III Sobieskiego 18 w Rzeszowie już teraz, ponieważ to właśnie dzisiaj oficjalnie otwarto wystawę dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć ciekawe prace znanych, światowych autorów.

  Warto dodać, że obrazy namalowali takie ważne i znane na całym świecie osoby, jak Pablo Picasso – hiszpański malarz, rzeźbiarz, czy grafik uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów, żyjących na przełomie XIX oraz XX wieku. Na ścianach popularnej, rzeszowskiej, galerii sztuki zobaczymy również prace amerykańskiego przedstawiciela pop-artu, który nazywa się Andy Warhol. Wśród artystów, którzy namalowali swoje popularne na całym świecie dzieła znajdują się inni wybitni artyści.

  A cała kolekcja tych malunków – dzieł sztuki, można także powiedzieć, że arcydzieł dostępna jest do oglądania od dzisiaj (20 stycznia) do 19 maja (2024 roku). Przed wejściem, należy wykupić bilety. A cała sztuka, którą będzie można obejrzeć należy do kolekcji Książąt Lubomirskich.

  Wystawę można oglądać w tygodniu, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 12:00 do 20:00. Do szczególnego oglądania sztuki zaprasza Prezydent Miasta Rzeszowa, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie razem z Fundacją Książąt Lubomirskich.

  Wystawa nosi nazwę „SZTUKA NOWOCZESNA Z KOLEKCJI KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH. THE MODERN ART. FROM THE PRINCES LUBOMIRSK COLLECTION. Co takiego przedstawia i jaką ma bogatą jak się okazuje historię?

  Kolekcja popularnych obrazów, była szczególnie gromadzona od wielu wieków przez ród książąt Lubomirskich, a szczególnie te dzieła, którymi autorami byli współcześni, ówcześni, popularni artyści. Obecnie, na tę chwilę, cała kolekcja prac jest w posiadaniu księcia Jana Lubomirskiego. W skład imponujących zbiorów wchodzą nie tylko obrazy malowane farbami na płótnie, ale również obrazy olejne, grafiki, rysunki, litografie, serigrafie, akwarele, meble i inne dzieła sztuki, które powstały od czasów renesansu do współczesności – od Rubensa i Rembrandta, przez Malczewskiego i Kirkeby’ego, aż po Dalego i Banksy’ego.

  A część z całej, robiącej wrażenie kolekcji możemy oglądać właśnie w BWA oficjalnie od dzisiaj. Wszystkie dzieła dostępne dla szczególnie miłośników i pasjonatów sztuki powstały po I wojnie światowej i reprezentują najważniejsze nurty artystyczne powojennej Europy, które zrewolucjonizowały świat sztuki XX i XXI wieku.

  Ponadto, kolekcja księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego wybitnych prac prezentowana była do tej pory między innymi w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, w którego komnatach aktualnie wisi tuzin obrazów olejnych, w tym portretów książąt Lubomirskich. A teraz jest dostępna także i w Rzeszowie.

  Fundacja Książąt Lubomirskich, której prezesem jest książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, z niecierpliwością wyczekuje następnych okazji do dzielenia się wyjątkowymi zasobami zarówno z czasów współczesnych, jak i tych z przeszłości.

  A na prezentowanej wystawie znajdują się prace takich autorów, jak:

  ALECHINSKY / APPEL / ARNOLDI / BANKSY / BASQUIAT / BRAQUE / CHAGALL / CORNEILLE / DALI / HARRING / HIRST / KAUFMAN / LE CORBUSIER / LEGER / LE RAT / LICHTENSTEIN / MIRO / PICASSO / WARHOL / VASARELY.

  Kuratorem wystawy jest Piotr Rędziniak.

  Bilety w cenie 20 zł – normalny, 10 zł – ulgowy oraz 40 zł – rodzinny są do nabycia w kasie biletowej BWA, przy ul. Jana III Sobieskiego 18. Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli, w godzinach, które podaliśmy wyżej artykułu. A więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.bwa.rzeszow.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com