środa, 21 lutego, 2024
+

  Zakończyła się przebudowa 10-kilometrowego odcinka dróg wojewódzkich nr 989 oraz 991 w rejonie Żyznowa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W nietypowej scenerii dla połowy stycznia, charakteryzującej się deszczową aurą, w centralnej części Żyznowa uroczyście otwarto odcinki dróg, które przeszły przebudowę w ramach trzech odrębnych projektów. Łączna wartość zrealizowanych inwestycji, właśnie oficjalnie oddanych do użytku, wyniosła 28,2 miliona złotych. Większość finansowania pochodziła z budżetu samorządu województwa, natomiast niewielka kwota, przekraczająca 5,1 miliona złotych, została sfinansowana ze środków rządowej subwencji przyznanej na cele związane z infrastrukturą mostową.

  W trakcie uroczystości, obok wicemarszałka województwa, Piotra Pilcha, uczestniczyli również: wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas–Hul, przewodniczący sejmiku, Jerzy Borcz, starosta strzyżowski, Bogdan Żybura, wraz z radnym powiatu, Piotrem Szopą, burmistrz Strzyżowa, Waldemar Góra, Zbigniew Korab, wójt gminy Niebylec, Katarzyna Urbanek, zastępca wójta gminy Korczyna, oraz inni przedstawiciele lokalnych samorządów. Wśród obecnych byli także przedstawiciele firm odpowiedzialnych za realizację prac, mieszkańcy okolicy, a także dyrektor Piotr Miąso z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wraz z pracownikami.

  Lokalni samorządowcy, wśród nich pan radny Piotr Szopa bardzo mocno zabiegali o to, aby te inwestycje zostały wykonane. Odbyło się co najmniej kilka wcześniejszych spotkań, mieszkańcy czekali na tą modernizację i dziś możemy się cieszyć efektem prac. Dzięki dobrej współpracy kolejny, trzeci już etap prac na drogach w tym terenie zostaje zakończony. Drogi, ich przebudowy, modernizacje, budowy nowych fragmentów oraz chodniki cały czas są w centrum uwagi samorządu województwa. Od lata właśnie infrastruktura drogowa stanowi ogromną pozycję w budżecie województwa, w tym roku niemalże połowę budżetu wykorzystamy właśnie na drogi, bo przed nami kolejne ważne inwestycje

  Piotr Pilch, wicemarszałek województwa Podkarpackiego

  Konieczność podjęcia prac wynikała z niewystarczających parametrów technicznych tego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 989 oraz z złego stanu technicznego niemalże 90-letniego mostu na potoku Bonarowskim. Z powodu problemów z nośnością mostu ruch przez niego był ograniczony do jednego pasa. Przebudowa fragmentów dróg wojewódzkich 989 i 911 przywróciła właściwe parametry eksploatacyjne tych tras. Dzięki temu kierowcy mogą teraz cieszyć się wyższym komfortem podróżowania, a mieszkańcy okolicy zauważą zmniejszenie hałasu, drgań i zanieczyszczeń.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Całkowita długość odcinka dróg wojewódzkich, które zyskały nowy wygląd dzięki tej inwestycji, wynosi 10,3 km. W ramach prac przebudowano skrzyżowania z drogami niższych kategorii, utworzono nowe chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, a także wybudowano cztery zatoki autobusowe. Oświetlenie uliczne w obszarach, gdzie znajdują się chodniki, dostępy do przystanków i skrzyżowań w obszarze zabudowanym, również przeszło modernizację. Dodatkowo, przy nowych drogach utworzono zieleńce w kilku miejscach.

  Od wielu lat dojeżdżam tymi drogami do pracy z Krosna do Rzeszowa, tak jak bardzo wielu mieszkańców tych terenów. Tak jak wielu dojeżdżających mogę dziś w pełni docenić, jak wielką różnicę czyni dobra jakość dróg, jak jest to ważne dla bezpieczeństwa. Dla tysięcy ludzi, i mieszkańców, którzy tędy podróżują i dla mnie samego jest to więc szczęśliwy dzień. Samorząd województwa dbał i dba o potrzeby mieszkańców, wiemy że bez dróg nie ma szans na rozwój.

  Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa Podkarpackiego

  Modernizacja stałych barier na drodze wojewódzkiej nr 991, na trasie od Rezerwatu przyrody Prządki do Korczyny, kosztowała prawie 1,2 miliona złotych. Ten fragment drogi, pełniący funkcję transportową, jest także wykorzystywany do organizacji wydarzeń sportowych, zwłaszcza sportów motorowych. Dzięki przeprowadzonej modernizacji barier drogowych (energochłonnych) na podstawie dokumentacji projektowej przygotowanej przez gminę Korczyna, ułatwiono organizację rajdów samochodowych. Po modernizacji, układ barier teraz wymaga jedynie uzupełnienia o elementy tymczasowe, aby sprostać wymaganiom organizatorów imprez sportowych. Zastosowany system zapewnia wysoki standard bezpieczeństwa podczas wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej.

  Prace były realizowane przez firmy: Rejon Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. w Krośnie (most i przebudowa drogi), STRABAG Sp. z o.o. (przebudowa drogi), oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe JOMAR (bariery).

  To jednak nie wszystkie działania, jakie Samorząd Województwa Podkarpackiego podejmuje w zakresie drogi wojewódzkiej nr 989. W roku 2022 dokonano przebudowy tego odcinka pomiędzy Strzyżowem a Godową, wraz z budową nowego mostu w Godowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com