środa, 21 lutego, 2024
+

  Zaczął obowiązywać nowy wzór karty powołań do wojska w razie wojny i mobilizacji

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dnia 12 stycznia rozpoczął się proces kwalifikacji wojskowej, który potrwa do 30 kwietnia tego samego roku i obejmie aż 230 tysięcy osób. Ten etap obejmuje ocenę zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. Warto zaznaczyć, że od 13 stycznia obowiązują nowe przepisy, które ograniczają czas na stawienie się w jednostce wojskowej do zaledwie 6 godzin w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub stanu wojny.

  Jak podaje radio RMF FM KARTA POWOŁANIA obejmuje dwie części: jedną dla osoby powoływanej i drugą dla szefa wojskowego centrum rekrutacji. Dokument zawiera istotne informacje dotyczące terminu i miejsca, w którym osoba powoływana ma się stawić, a także pouczenie o konsekwencjach nieposłuszeństwa wobec wezwania. Dodatkowo, karta zawiera informacje pomocne dla osoby powoływanej oraz adnotację o prawidłowym doręczeniu wezwania.

  W sekcji zatytułowanej „Pouczenia” zawarto, między innymi, informację, że termin „NATYCHMIAST” oznacza, iż osoba powołana musi stawić się do określonego miejsca w ciągu sześciu godzin od momentu otrzymania informacji o ogłoszeniu powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny.

  Jeśli chodzi o „Termin stawiennictwa określony np. drugiego dnia mobilizacji do godziny 12.00”, oznacza to, że osoba powołana ma obowiązek stawić się we wskazanym miejscu w kolejnym dniu mobilizacji, liczącym samodzielnie od pierwszego dnia mobilizacji, określonego w prawym górnym rogu pierwszej strony karty powołania.

  Zgodnie z dodanymi informacjami, jeżeli osoba powołana nie jest w stanie stawić się w wyznaczonym czasie i miejscu, jak to określono w karcie powołania, „zobowiązana jest poinformować dowódcę jednostki wojskowej, w której ma obowiązek się stawić, o przyczynach niemożności i bezzwłocznie pojawić się w wyznaczonym miejscu po ustaniu przyczyny, która uniemożliwiała stawienie się w terminie podanym w karcie powołania”.

  Należy podkreślić, że to rozporządzenie poprzedziło wcześniejsze rozporządzenie ministra obrony narodowej z 28 września 2015 roku, które określało wzory kart powołania i ich przeznaczenie. To wcześniejsze rozporządzenie straciło ważność w dniu 24 października 2023 roku zgodnie z postanowieniami ustawy z 11 marca 2022 roku o obronie ojczyzny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com