środa, 21 lutego, 2024
+

  Wczoraj, w siedzibie Muzeum-Zamek w Łańcucie, odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca dotychczasowe działania związane ze starym zamkiem!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nie wszyscy wiedzą, że oprócz obecnego Zamku w Łańcucie, który możemy współcześnie zwiedzać i podziwiać, znajdowała się wiele stuleci temu, a dokładniej od XIV do XVII wieku druga taka podobna budowla, w Łańcucie. W mieście niedaleko Rzeszowa funkcjonowały w tamtym czasie tak naprawdę dwa zamki. Ten, którego już nie ma znajdował się na Wzgórzu Zamkowym, które obecnie nazywa się Wzgórzem Plebańskim. Jeśli nie wiesz, zamek ten był ściśle związany ze słynnym Diabłem Łańcuckim. Z myślą właśnie o tej zapomnianej można powiedzieć, że budowli powstał pomysł, by zrealizować projekt pod nazwą „Dzieje „Starego Zamku” w Łańcucie – zapomniane dziedzictwo. Z tego powodu też, wczoraj zorganizowana została specjalna konferencja z udziałem wielu dziennikarzy oraz oczywiście zaproszonymi gośćmi. Na jaki temat toczyły się rozmowy?

  W trakcie trwania spotkania, podsumowano dotychczasowe działania związane z realizacją projektu, dotyczącego właśnie tego starego, dawnego zamku oraz tym samym zorganizowania wystawy z jego eksponatami. Dzięki wszczętym inicjatywom, realizowanym w latach 2023-2024, udało się do tej pory poznać wnikliwą historię związaną z pierwszymi właścicielami Łańcuta z rodów Pileckich i Stadnickich, ale to oczywiście nie wszystko, co przewidywał cały projekt, a konkretniej pierwszy jego etap.

  Zabezpieczono, zakonserwowano oraz dokonano rekonstrukcji materiałów zabytkowych tego dawnego, łańcuckiego zamku w liczbie 20 tys. obiektów. Między innymi zajęto się odnawianiem, wyklejaniem naczyń oraz kafli, a także wygipsowaniem ich ubytków.

  A na sam koniec realizowania tego projektu osoby, które się tym zajmują planują stworzyć dwujęzyczną publikację związaną oczywiście ze starym zamkiem. A do tego, będzie pokazany wszystkim zwiedzającym w pełni odnowiony materiał archeologiczny, dzięki któremu turyści będą mogli poznać dawny zamek, chociaż jego historię, przede wszystkim eksponaty, które stamtąd pochodzą. A całe zwiedzanie dostarczy wszystkim ciekawskim solidnej dawki wiedzy na temat zamku na Wzgórzu oraz też jego właścicieli. W planach jest także stworzenie stałej wystawy dla wszystkich przyjezdnych gości do Łańcuta w siedzibie Działu Historii Miasta przy Muzeum-Zamku w Łańcucie.

  W konferencji, jeśli chodzi o najważniejszych gości, uczestniczyli – dr Piotr Szopa – Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, Krzysztof Żaba – Zastępca Dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie, dr inż. Rafał Kumek – Burmistrz Miasta Łańcut, Joanna Kluz – Kierownik Historii Miasta Muzeum-Zamek w Łańcucie, Monika Hozer – Archeolog, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Mirosław Mazurek – Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek, realizator wykopalisk  oraz Joanna Dzik – Archeolog, realizator projektu.

  Warto na koniec podsumować, że całkowity koszt realizacji tego zadania wynosi 127 000,00 zł i jest on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (94 400,00 zł) oraz ze środków Urzędu Miasta Łańcuta (32 600,00 zł) przekazanych do MZŁ za pośrednictwem współorganizatora, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com