środa, 21 lutego, 2024
+

  Biblioteka w Rzeszowie zaprasza na różne ciekawe zajęcia, spotkania, mityngi, wydarzenia oraz warsztaty w całym miesiącu styczniu!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała na miesiąc styczeń, w nowym, 2024 roku mnóstwo różnych ciekawych eventów, zabaw dla dzieci, spotkań dla dorosłych, w końcu akcji czytelniczych, na które już teraz wszystkich – i tych małych i tych dużych serdecznie zaprasza. Już teraz zapowiadamy, że tego wszystkiego jest naprawdę wiele. Prezentujemy zatem długą listę tego, co po filiach rzeszowskiej biblioteki, po całym mieście będzie organizowane w obecnym miesiącu. Już teraz zaplanuj sobie wolne popołudnie, bądź weekend i wybierz się do biblioteki. Dzięki szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Jak zapowiada biblioteka – nowy rok przynosi także i nowe wyzwania. Sprawdź już teraz, jakie?

  Interesujące spotkania autorskie

  Już dzisiaj (9 stycznia) o godzinie 16:00 wybierz się na spotkanie – prelekcje z Sylwią Tulik-Fąfarą do biblioteki w oddziale numer 10, przy ul. Podchorążych 1. A zajęcia będą o biżuterii, a dokładniej o jej historii. Obowiązują na to zapisy pod numerem telefonu 17 866 94 77. Pani Sylwia, która opowie o świecidełkach jest malarką, kolekcjonerką biżuterii oraz porcelany.

  Sylwia Tulik, urodzona w Krośnie, to absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2002 roku współpracuje z Podkarpackim Instytutem Książki i Marketingu. Autorstwo przewodników, takich jak „Jasło i okolice”, „Gmina Miejsce Piastowe”, „Gmina Wiśniowa”, oraz przewodnika dla kolekcjonerów „Porcelana Rosenthal”, stanowią ważne elementy jej dorobku. Współpracowała także z Polskim Radiem Rzeszów, pisząc felietony literacko-kulinarne pt. „Literacka kuchnia z puszki”. Dodatkowo, Sylwia Tulik jest współpracownikiem pisma „Podkarpacka Historia”, gdzie zajmuje się tematyką historyczną i historyczno-kulinarną. Jako nauczycielka projektowania graficznego i typografii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, dzieli się swoją wiedzą z młodszym pokoleniem. Zainteresowania Sylwii obejmują kulturę materialną XIX wieku i dwudziestolecie międzywojenne, historię kulinariów oraz obyczaje. Ponadto, jest kolekcjonerką porcelany i akcesoriów stołowych, a prowadzony przez nią blog nosi nazwę „Dom tradycyjny Sylwia Tulik”. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej – https://bit.ly/48GTg0M.

  „Ciekawe miejsca Europy” czyli prelekcja fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka odbędzie się w budynku WiMBP, przy ul. Sokoła 13 w Rzeszowie, 11 stycznia o godzinie 14:00. Gość, który został zaproszony fotografuje niemalże już od dziecka. Pierwsze wywołane zdjęcia zrobione zostały przez niegoo jeszcze w latach 60-tych. To także działacz w Rzeszowskim Towarzystwie Fotograficznym, zwłaszcza w latach 70-tych. Odwiedził w swoim życiu wiele europejskich krajów, w tym Nepal, USA oraz Kubę. Jego fotografie pokazane były na wielu różnych wystawach a także konkursach. Związany jest także z Klubem Fotograficznym Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR. Po więcej informacji wejdź na stronę https://bit.ly/48MdoPg.

  „Obraz i jego odbicie – kopie dawnych mistrzów”, pod takim hasłem odbędzie się wykład z historykiem sztuki – Barbarą Adamską w filii numer cztery, przy ul. Ofiar Katynia 15, 15 stycznia 2023 r., o godz. 16:00. Wstęp jest darmowy, a po więcej informacji można telefonować pod numerem 17 866 94 65 oraz można wejść na stronę internetową https://bit.ly/3TTMH6O.

  Z kolei 16 stycznia, wieczorem o godzinie 18:00 odbędzie się Wieczór autorski z Dorotą Partyką w bibliotece numer osiem, przy ul. Okulickiego 3 w Rzeszowie. Wieczorek będzie promował tomik poezji „Wrażliwość”. Całość poprowadzi Aleksandra Szponar. A dodatkowo, gościem specjalnym będzie Marcin Życzyński, który naśladuje muzycznie Elvisa Presleya. Przed wejściem, obowiązują wcześniejsze rezerwacje pod numerem (17) 866 94 72. Autorka poezji to absolwentka kierunku historia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracuje także jako copywriterka. Posiada sporą, domowa biblioteczkę oraz płyty winylowe ulubionych artystów. Należy od 2022 roku do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, w którym jest członkinią zarządu. Jej tomik poezji „Wrażliwość” ukazał się w wydawnictwie W paszczy Sztuki. Z kolei Marcin Życzyński uczestniczył w takich programach jak „Jaka to melodia”, czy tez „Mam Talent”. Po więcej, wejdź na stronę https://bit.ly/48pbDaO.

  Dalej, 18 stycznia odbędzie się w filii numer sześć, na Podwisłoczu 6 Spotkanie Klubu Miłośników Książek, o godzinie 9 rano. To cykliczne spotkania, dla dorosłych, w których rozmowa tyczy się wokół nowości książkowych przy filiżance gorącego napoju. Wstęp jest darmowy, a po więcej sięgnij klikając w link https://bit.ly/3vrLKIK.

   „Zaśpiewajmy Maleńkiemu” to jasełka, które przedstawią przedszkolaki z Przedszkola Publicznego numer 15 w Rzeszowie, już 18 stycznia o godzinie 12:30. Występ odbędzie się w budynku biblioteki na ul. Sokoła 13, a wszystko będzie dla widzów darmowe. Aby zdobyć więcej informacji, wejdź na stronę internetową https://bit.ly/4aOmXif.

  Dalej, 22 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się Noworoczne spotkanie poetyckie z gośćmi – poetkami z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury Rzeszowie. Gośćmi biblioteki tego dnia będą Jadwiga Buczak, Lidia Socha, Barbara Śnieżek, Urszula Czyż-Wysokińska, Stanisława Bełch. Wstęp jest wolny, jest obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 17 866 94 91. Po więcej informacji, zajrzyj klikając w link https://bit.ly/48ExefH.

  Z kolei 23 stycznia o godzinie 18:00, dobędzie się Wieczór autorski z Mariolą Szydlik o tematyce podróżniczych książek autorki, które napisała – „Pod niebem Kenii”, „Pod niebem Kenii. Ngomeni”. Wstęp jest darmowy i wolny. Więcej odnośnie całego spotkania, odszukasz wchodząc na stronę https://bit.ly/4aMW0eQ.

  Akcje czytelnicze, jakie odbędą się w bibliotece to „Kulinarny Kalendarz Biblioteczny”: #1 NIEMIECKI BRATWURST, od 22 do 27 stycznia. O co dokładnie chodzi? Biblioteka zaprasza do odkrywania w zasobach szczególnie literatury niemieckiej. A cały opis tej inicjatywy znajdziesz wchodząc na stronę internetową https://bit.ly/3tIGFvg. Biblioteka, zaprasza do filii na Podwisłoczu 6 i zapowiada, że co miesiąc będziemy odkrywać nowe smaki literacko-kulinarne.

  Coś specjalnego dla dzieci

  „Kto się boi nietoperza? – spotkanie DKK dla maluchów w oddziale dla dzieci i młodzieży, przy ul Słowackiego 11 to coś dla maluchów od 2 do 4 roku życia. To Dyskusyjny Klub Książki pod nazwą „BAJKOTEKA”, a najbliższe spotkanie dla małych klubowiczów odbędzie się 12 stycznia, o godzinie 11:00. W programie znajdzie się głośne czytanie bajek czy też liczne gry i zabawy.  Obowiązują zapisy pod numerem tel. (17) 866 94 57. A więcej informacji znajdziesz, wchodząc na stronę https://bit.ly/41RwdOp.

  Biblioteka, zaprasza również dzieci na zajęcia plastyczne pod nazwą „Kochana Babciu, kochany Dziadku”, 13 stycznia (w sobotę), w godzinach od 11:00 do 12:00. Każde dziecko może się wybrać, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 17 8669464. A po więcej, odsyłamy na stronę internetową https://bit.ly/3H8bMn9.

  Także tego samego dnia, 13 stycznia o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat, pod tytułem „Relaks dla malucha”. Zajęcia będą się odbywały w bibliotece na Podwisłoczu 6. Będzie przygotowanych dla dzieci wiele zajęć. Będzie czytanie dziecięcej literatury do relaksacyjnej muzyki, wyciszające zabawy, czy też cały przygotowany zestaw ćwiczeń dydaktyczno-ruchowych. Rodzice mogą zapisywać swoje dzieci na takie zajęcia, telefonując pod numerem (17) 866 94 69. Aby poznać więcej informacji odwiedź stronę internetową https://bit.ly/48rA7QI.

   Również 13 stycznia odbędzie się spotkanie Bajkowego Klubu Malucha Molik pod nazwą „Zrobię kulę, zrobię dwie…” o godzinie 14:30 do godziny 15:30. Biblioteka zaprasza także dzieci z rodzicami, a w bogatym programie zaplanowane są zabawy literackie, plastyczne, animacyjne z motywem bałwana. Wejście jest wolne, jednak ilość miejsc niestety ograniczona. Po więcej informacji, zadzwoń pod numerem tel. 17 866 94 65, oraz odwiedź stronę internetową https://bit.ly/3S7EYRq.

  Dalej, 17 stycznia od godziny 16:00 do 18:00 biblioteka zorganizuje popołudnie z planszówką. Wejście jest darmowe, a aby sięgnąć po więcej informacji, wejdź, klikając w link https://bit.ly/3TMX4cH. Przednia zabawa gwarantowana!

   „Karnawał wśród książek” to będzie spotkanie z cyklu „Bajanki – bajki na poranki”, na które mogą wpaść dzieci razem z rodzicami, i będzie miało ono charakter czytelniczo-animacyjny. Biblioteka zaprasza już 20 stycznia, w sobotę, o godzinie 9:00. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 17 866 94 86, a po więcej informacji wejdź na stronę biblioteki – https://bit.ly/48KDWAd.

  „Miś o bardzo małym rozumku i bardzo dużym serduszku” to spotkanie Bajkoteki Skrzata, na którym oprócz dzieci mogą się pojawić także i ich rodzice. Zajęcia zaczynają się o godzinie 16:30, 25 stycznia. Na maluchy czekać będzie głośne czytanie opowieści, różne warsztaty plastyczne oraz animacyjne. Tutaj także obowiązują zapisy, na numer telefonu 17 866 94 95. A po więcej, sięgnij klikając w link https://bit.ly/3H8da9l.

   „Kraina lodu: mali braciszkowie Olafa” pod takim hasłem odbędą się warsztaty w Klubie Malucha Biblioteczne Bajanie, dla dzieci od 4 do 10 roku życia. To zajęcia literacko-plastyczne, które odbywać się będą 27 stycznia, w godzinach od 11:00 do 12:30. Po więcej informacji zadzwoń pod numerem telefonu 17 866 94 60, albo wejdź na stronę internetową https://bit.ly/3TVhznt.

  Ostatnim organizowanym spotkanie dla tych nieco młodszych w miesiącu styczniu będzie Poukładam sobie świat… spotkanie Młodzieżowego Klubu Czytelniczego, 27 stycznia w godzinach od 14:00 do 15:30. Spotkanie zorganizowane będzie z okazji Międzynarodowego Dnia LEGO, dla młodzieży od 13 roku życia. W programie znajdą się kreatywne warsztaty oraz tworzenie miasta z klocków LEGO. Liczba miejsc jest ograniczona, a po więcej zatelefonuj pod numerem 17 866 94 65, lub wejdź na stronę internetowa biblioteki https://bit.ly/493215F.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com