środa, 21 lutego, 2024
+

  Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy zesłańców Sybiru w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie miało miejsce spotkanie upamiętniające tragiczne losy Zesłańców Sybiru. Ceremonia, w której uczestniczyli przedstawiciele młodego pokolenia, stanowiła istotną lekcję historii, przypominającą o ogromie cierpień naszych rodaków.

  Spotkanie, poświęcone pamięci zesłańców deportowanych w latach 1940–1956 na Sybir i do Kazachstanu, stanowiło również okazję do uhonorowania wybitnych jednostek. Medalami „Pro Patria” zostali odznaczeni jednostki, które wykazały się szczególnymi zasługami na rzecz Związku Sybiraków, wyróżniając się aktywnością społeczną i charytatywną, a także poprzez pielęgnowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

  Tragiczne były losy tysięcy, a nawet milionów naszych Rodaków, którzy w wyniku zawirowań historycznych musieli opuścić swój kraj i poza jego granicami budować swoje życie na nowo. Szczególnie okrutne były deportacje polskiej ludności, do których dochodziło w czasie rządów Józefa Stalina. Dyktatora, który prowadził bardzo wyraźną politykę antypolską, starając się wszelkimi sposobami zmniejszyć odsetek Polaków na rządzonych przez siebie terenach. Stosując terror i represje, sprawił, że polska ludność bała się przyznać do swojej narodowości. Jednak Polacy, trwając w wierze swych przodków, nie dali się złamać, pielęgnując polskość we własnych rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Części z nich się to udało, niektórzy wrócili dopiero po latach. Wielu jednak na zawsze pozostało na „nieludzkiej ziemi” cały czas mając w sercu ukochaną Ojczyznę 

   Jolanta Sawicka, I wicewojewoda podkarpacki

   Jolanta Sawicka, I wicewojewoda podkarpacki

  W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej, samorządowej oraz służb mundurowych.

  Wicewojewoda podkreśliła, że udział młodzieży w międzypokoleniowej debacie jest szczególnym wyrazem pamięci i oddaniem hołdu tym, którzy stracili życie z dala od Ojczyzny, ich rodzinom i krewnym oraz tym, którzy włożyli wiele wysiłku w to, aby smutne losy tysięcy naszych Rodaków ujrzały światło dzienne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com