sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Finał projektu z/o J. Nowosielskim w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  „Dialogi z/o Jerzym Nowosielskim” – pod takim hasłem odbyło się 19 listopada, w minioną niedzielę wyjątkowe wydarzenie. W ramach setnej rocznicy urodzin nieżyjącego już artysty – jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy przygotowano w tym dniu specjalne zajęcia, warsztaty oraz wystawę, a także dyskusję na temat Nowosielskiego. Chodziło o to, by zainspirować się twórczością tego malarza, rysownika, scenografa, filozofa. Cały finał odbył się w przestrzeni Teatru im. Wandy Siemaszkowej, na ul. Sokoła w godzinach popołudniowych.

  Wydarzenie to rozpoczęło się o godzinie 15-tej. Przez niespełna dwie godziny odbywały się różne działania performatywne razem z dyskusją. Tego popołudnia odbył także finał projektu o Nowosielskim, który realizowali studenci z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego razem we współpracy ze studentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zaproszonymi gośćmi.

  Całość projektu, który odbył się kilka dni temu w rzeszowskim teatrze, skupiał się na żywym procesie, otwartości, niedokończonych elementach i poszukiwaniach, tworząc przestrzeń wymiany myśli, konfrontacji postaw i wzajemnej inspiracji. Dodatkowo, od godziny 17:00 uczestnicy tego inspirującego spotkania wokół twórczości Nowosielskiego, jeszcze tego samego dnia, mogli obejrzeć wystawę, która została chwilę wcześniej zamontowana.

  Kuratorkami, tym samym organizatorkami całego projektu były Jadwiga Sawicka oraz Agata Sulikowska-Dejena.

  Warto dodać, że z okazji rocznicy urodzin Nowosielskiego w całej Polsce, organizowane są w bieżącym roku różne wystawy, konferencje, spotkania poświęcone nieżyjącemu już rysownikowi. Artysta urodził się dokładnie 7 stycznia 1923 roku w Krakowie, a zmarł 21 lutego, 2011 roku także w stolicy Małopolski. Był szczególnie związany z tym miastem, ponieważ tam spędził też większość swojego życia. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny).

  Pisał ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach; płasko malowane formy obwodził konturem. Tworzył monumentalne dekoracje ścienne w wielu kościołach, między innymi w Warszawie, ale też w wielu innych miejscach. Obdarzony wielkim talentem plastycznym artysta dożył 88 lat, pozostawiając nam przepiękne dzieła, które możemy w tej chwili podziwiać i się nimi inspirować w tworzeniu własnej sztuki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com