niedziela, 28 kwietnia, 2024
spot_img
+

    „Wieczór z czeską kulturą” – czyli koncert zespołu Tara Fuki, w Muzeum – Zamku w Łańcucie!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Zapowiada się wyjątkowy wieczór w Muzeum – Zamku w Łańcucie, podczas, którego wystąpi czeski zespół pod nazwą „Tara Fuki”, który przyjedzie i zagra dla publiczności już 19 listopada, czyli w zbliżającą się niedzielę. Będzie to kolejny już koncert z cyklu organizowanych imprez – „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”. Koncert odbędzie się w zamkowej Sali Balowej. Przed zgromadzoną publicznością wystąpi duet artystek – śpiewających wiolonczelistek, które mają co ciekawe polskie korzenie – Andrea Konstankiewicz-Nazir i Dorota Barová.

    Kim jest czeski zespół Tara Fuki, który już wkrótce wystąpi?

    Zespół Tara Fuki został założony w 2000 roku w Brnie, w jednym z miast w Czechach. Dwie artystki, które wystąpią już za kilka dni, do stworzenia pierwszego albumu zainspirowały się twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a konkretniej utworem poetyckim pt. „Piosenka”. Skąd wzięła się nazwa zespołu „Tara Fuki”? Otóż „tarafury” oznaczają romskie grupy, które w wieku XVIII, grały dla austriackich żołnierzy. W jakiej stylistyce poruszają się te dwie wokalistki oraz instrumentalistki? Już niedługo, wybierając się do Łańcuta, usłyszymy muzyczną improwizację – połączenie wielu gatunków muzycznych, między innymi klasycznej, folkowej i jazzowej. Grupa co więcej śpiewa w języku nie tylko czeskim, ale też polskim oraz francuskim. Obie występujące artystki bardzo często inspirują się w tworzeniu swojej muzyki właśnie poezją.

    Bilety są prawie darmowe, bo kosztują tylko jedną, symboliczną złotówkę i można je otrzymać w kasach Muzeum w Maneżu (ul. 3 Maja 10), od 14 listopada 2023 roku. Koncert zaczyna się o godzinie 17:00.

    Warto dodać, że odbywa się on w ramach programu kulturalno-edukacyjno-artystycznego na lata 2016-2020 realizowanego przez Muzeum – Zamek w Łańcucie po zakończeniu projektu „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum – Zamek w Łańcucie” OR-KA II.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com