czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Zachęcamy do obejrzenia najnowszego spektaklu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, pod nazwą „Maria Stuart”!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zakończenie 2023 roku, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zapowiada się bardzo intensywnie. Oprócz wielu przedstawień, granych od wielu miesięcy, przyszedł czas na całkowicie nowy spektakl! Będzie można go zobaczyć już od początku listopada! Chodzi o premierę „Marii Stuart” – wyreżyserowaną na podstawie dramatu z 1832 roku autora Juliusza Słowackiego, przez Martynę Łyko. Tytułowa bohaterka, królowa Szkotów żyła  w latach 1542–1567, a jej biografia stała się inspiracją do napisania książki, przez popularnego poety oraz dramatopisarza swego wieku. W listopadzie spektakl ten będzie zagrany cztery razy, w najbliższym czasie w przyszłą sobotę. Aby zobaczyć kiedy oraz aby zarezerwować miejsca, należy wejść na stronę internetową – https://www.teatr-rzeszow.pl/calendar?m=5.

  O czym jest premierowy spektakl?

  Ta opowieść, przedstawia główną bohaterkę – Marię Stuart, tak jak opisał ją autor dramatu pod tym samym tytułem – Słowacki. Ta szkocka królewna na deskach rzeszowskiego teatru została przedstawiona w taki sposób, w jaki widział ją autor utworu, który do jego stworzenia posługiwał się lekturami książek historycznych. Spektakl opiera się na latach 1566-1567 kiedy to, królowa po śmierci prywatnego sekretarza Rizza, pomaga swojemu kochankowi zgładzić swego męża Darnleya. Po tym wydarzeniu oboje byli zmuszeni uciec ze Szkocji. Żądza władzy jest najsilniejszym motywem kierującym osobami dramatu. Prezentuje on Marię jako postać tragiczną, nieradzącą sobie z emocjami i władzą. Występ będzie zatem romantycznym rollercosterem, w którym to władza, honor oraz pożądanie stają się najważniejszymi wartościami.

  Kto zasiada w obsadzie spektaklu i kto jest jego twórcą?

  Za scenografię i kostiumy odpowiada Agata Widomska. Za muzykę z kolei odpowiedzialny jest David Kollar, za choreografię – Tobiasz Sebastian Berg, reżyserię światła – Katarzyna Łuszczyk. Digital Artem zajmuje się Aneta Sieniawska. Aktorami, którzy grają spektakl są – Małgorzata Pruchnik-Chołka, Barbara Napieraj, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Mateusz Marczydło, Kacper Pilch, Stanisław Twaróg, Robert Żurek. Inspicjentką, czyli osobą, która między innymi odpowiada za prawidłowy przebieg spektaklu jest Małgorzata Depta.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com