wtorek, 7 maja, 2024
spot_img
+

    Jubileusz z okazji 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej obchodzi swoje 60-lecie istnienia. To nie tylko największy wydział na tej renomowanej uczelni, ale również jeden z największych w skali całej Polski. Obecnie na Wydziale tym kształci się blisko 2 800 studentów na ośmiu różnych kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia. Ponadto, zespół tego wydziału prowadzi aktywne badania naukowe, angażując ponad 230 wybitnych naukowców.

    Od momentu powstania w 1963 roku, Wydział ten przyczynił się do wykształcenia ponad 19 800 absolwentów, w tym licencjonowanych pilotów. Jego osiągnięcia i wkład w rozwijanie dziedziny budowy maszyn i lotnictwa są nie do przecenienia, a jubileusz to doskonała okazja do celebrowania tych sukcesów. Gratulujemy Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej 60 lat świetlnej działalności i życzymy mu dalszych sukcesów w przyszłości.

    Wysiłek i zaangażowanie nas wszystkich spowodowały, że dzisiaj wydział może pochwalić się rozwojem w zakresie infrastruktury, zaplecza laboratoryjnego, badań naukowych, współpracy z przemysłem, ale przede wszystkim kadry. Znakomita większość pracowników badawczo-dydaktycznych i badawczych, reprezentuje jedną z dwóch dyscyplin dziedziny: nauki inżynieryjno-techniczne – inżynierię mechaniczną oraz inżynierię materiałową.

    dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, dziekan WBMiL

    Podczas uroczystości jubileuszowej, Dziekan prof. PRz A. Marciniec przedstawił fascynującą historię Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, podkreślając kolejne lata rozwoju oraz zasługi i sukcesy zarówno pracowników, jak i studentów. Szczegółowo omówił strukturę wydziału, który składa się z 10 katedr i 2 zakładów, obejmujących typowe obszary dla dziedzin inżynierii mechanicznej i inżynierii materiałowej. Warto zaznaczyć, że największe z tych jednostek to Katedra Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, Katedra Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji oraz Katedra Konstrukcji Maszyn. Dodał, że wyjątkowa i nowoczesna baza naukowa, wraz z unikatowymi w skali Europy laboratoriami, umożliwia przeprowadzanie badań na rzecz różnych branż przemysłowych. W trakcie uroczystości zaprezentowano także film, który został stworzony na podstawie archiwalnych materiałów TVP Oddział Rzeszów.

    W kolejnym etapie tego wyjątkowego wydarzenia, tytuł profesora honorowego Politechniki Rzeszowskiej przyznano czterem wybitnym osobom: prof. dr hab. inż. Marianowi Szczerekowi, prof. dr hab. inż. Zenonowi Hendzelowi, prof. dr hab. inż. Kazimierzowi Lejdzie oraz prof. dr hab. inż. Andrzejowi Tomczykowi.

    Całą uroczystość zakończył niezwykły występ Magdaleny Kobrzyńskiej.

    W związku z obchodami jubileuszu 60-lecia przygotowano również album, który prezentuje bogatą historię, osiągnięcia oraz wybitne jednostki związane z Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa. W ramach uroczystości odbyło się także wiele innych wydarzeń towarzyszących, w tym fascynująca wystawa filatelistyczna poświęcona lotnictwu oraz emocjonujący bieg o puchar dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

    Patrząc w przyszłość budujemy jednostkę dynamiczną, rozwijającą się w sposób zrównoważony oraz szanującą potrzeby i perspektywy wszystkich środowisk wspólnoty akademickiej, a także otoczenia społeczno-gospodarczego. Dążymy do zwiększania potencjału i wzmocnienia pozycji wydziału na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.”

    prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

    W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli wybitni goście, w tym Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, Dariusz Urbanik, zastępca prezydenta miasta Rzeszowa, a także Mieczysław Janowski, który pełnił funkcję prezydenta miasta Rzeszowa w latach 1991–1999. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również uczestnicy Konferencji Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych, na czele z przewodniczącym, profesorem Tomaszem Kubiakiem.

    Na uroczystości obecni byli liczni absolwenci, w tym wyjątkowi przedstawiciele pierwszego rocznika pilotażu, kapitanowie Adelajda Szarzec-Tragarz i Tadeusz Wrona. Ponadto, wzięli udział członkowie Rady Gospodarczej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, przedstawiciele przemysłu, firm i instytucji, które owocnie współpracują z wydziałem, a także dyrektorzy szkół średnich, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, które wspierają rozwój Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, a także obecni pracownicy, doktoranci i studenci WBMiL.

    fot. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

    Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, wyraził swoje gratulacje z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, podkreślając znaczenie Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa w rozwoju regionu. Powiedział: „Nie byłoby Doliny Lotniczej, nie byłoby naszej inteligentnej specjalizacji, jaką jest lotnictwo i kosmonautyka, czy nawet sama motoryzacja, gdyby nie ten właśnie wydział. Ta historia zaczęła się w zasadzie od tego, że na ziemiach podkarpackich ulokowano Centralny Okręg Przemysłowy i tutaj zaczął rozwijać się cały przemysł lotniczy. WSK, Mielec czy Huta Stalowa Wola – oni potrzebowali i potrzebują was nadal bezwzględnie. Życzę dalszego, tak wspaniałego rozwoju na kolejne lata.”

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com