wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Obchody 6 rocznicy powstania Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojska Obrony Terytorialnej świętują już swoje szóste urodziny. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Rzeszowie, udział w uroczystości wziął Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

  Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski w Rzeszowie. O godzinie dwunastej odbył się uroczysty apel na Alei Cieplińskiego. W tym wydarzeniu wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, oraz Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Obecni byli również posłowie, takie jak Krzysztof Sobolewski i Andrzej Szlachta, wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, oraz wicemarszałek Ewa Draus.

  Dziękuję wam, że odpowiadacie na ten zew. Zew potrzeby budowania bezpieczeństwa. Także w ramach odpowiedzialności każdego obywatela za losy jego ojczyzny (…). Potrzeba była ogromna i po stronie polskiego państwa ale także i po stronie dużej części naszych rodaków. Powołane Wojska Obrony Terytorialnej, ci którzy się do nich zgłosili natychmiast okazali się bardzo potrzebni. Wszelkie wątpliwości, które niektórzy mieli – czy jest sens, jak to będzie wyglądało, jak szybko Ci ludzie będą mogli podjąć obowiązki, wszystko to błyskawicznie zniknęło, kiedy okazało się że żołnierze WOT rzeczywiście są „zawsze gotowi i zawsze blisko”

  Andrzej Duda, prezydent RP

  Uroczysty apel zakończyła tradycyjna defilada wojskowa, w trakcie której zaprezentowano nowy sprzęt wspierający naszych żołnierzy. Następnie, członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej zaprosili mieszkańców Podkarpacia na piknik wojskowy w Ogrodach Bernardyńskich. Nie tylko żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także przedstawiciele innych rodzajów polskiej armii prezentowali swoje możliwości. Goście mieli okazję skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki oraz delektować się słodyczami dostępnymi dla młodszych uczestników.

  Wojska Obrony Terytorialnej stanowią jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Ich misją jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności. W okresie pokoju ich zadania obejmują przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych, zwalczanie ich oraz udział w działaniach ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny stanowią wsparcie dla wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich oraz pełnią istotną rolę poza nią.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com