piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Państwowe dofinansowanie na renowacje zabytków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na Podkarpaciu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Województwo Podkarpackie otrzyma znaczącą kwotę, wynoszącą niemal 102 miliony złotych, z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Ta inwestycja będzie stanowiła wsparcie dla samorządów, które zamierzają przeprowadzić prace związane z odbudową i renowacją obiektów zabytkowych. Dzięki temu dofinansowaniu, uda się zrealizować aż 286 projektów mających na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

  W pierwszym etapie wsparcia, samorządy z województwa Podkarpackiego otrzymały imponującą sumę przekraczającą 183 miliony złotych, przeznaczoną na realizację aż 458 projektów. Ogółem, w wyniku różnych naborów do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, do naszego regionu przekierowano już ponad 285 milionów złotych, aby zrealizować 744 projekty związane z remontami, renowacjami oraz konserwacją zabytków. Głównym celem tego programu jest przywracanie blasku zabytkom na terenie całej Polski, a jego realizacja opiera się na przyznawaniu inwestycyjnych promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

  W wyniku tego naboru na Podkarpacie trafia kwota 102 mln zł, dzięki której 286 obiektów o charakterze zabytkowym zyska nowe oblicze. Zabytki stanowią materialny zasób naszej kultury narodowej i spuściznę dla przyszłych pokoleń i jest bardzo ważne, by działał mechanizm sprawnego finansowania ich renowacji. To także bardzo ważne działanie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Zabytki wpływają bowiem na turystykę i napędzają rozwój gospodarek lokalnych. Zabytki to nie tylko muzea, ale też budynki użyteczności publicznej – domy kultury, siedziby urzędów, miejsca pracy czy miejsca zamieszkania.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Rządowe wsparcie w zakresie odbudowy i renowacji zabytków jest kierowane głównie do gmin, powiatów oraz województw. Program ten oferuje bezzwrotne wsparcie inwestycji związanych z zachowaniem i odnową dziedzictwa kulturowego. Dofinansowanie może pokryć aż 98 procent kosztów inwestycji, pozostawiając samorządowi minimalną własną wkład w wysokości 2 procent.

  W pierwszym rozdaniu trafiło do nas około  30 mln zł, w tym naborze prawie 10 mln na remont zabytków, które znajdują się w różnych częściach województwa – w Rzeszowie, Nisku, Przemyślu, Kalwarii Pacławskiej, Lubaczowie czy Nowym Żmigrodzie. Takich obiektów mamy w naszym regionie bardzo wiele i dzięki środkom rządowym możemy je utrzymywać doskonałym stanie.

  Piotr Pilch, wicemarszałek województwa Podkarpackiego

  Te środki mogą być wykorzystane na różnego rodzaju prace inwestycyjne, które obejmują finansowanie działań konserwatorskich, restauratorskich oraz prac budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków.

   Dzięki kwocie 3,5 mln zł będziemy mogli przystąpić do renowacji dwóch bardzo ważnych kamienic przy ul. Króla Kazimierza i 3 Maja, gdzie będzie rozbudowana galeria fotografii.

  Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa

  Warto zaznaczyć, że wśród największych beneficjentów tego wsparcia znajduje się samorząd Województwa Podkarpackiego. Otrzymają oni ponad 9,6 miliona złotych, które zostaną przeznaczone m.in. na prace remontowo-konserwatorskie przy kościele św. Wawrzyńca w Rymanowie, renowację dawnej szkoły w Kalwarii Pacławskiej, konserwację zabytków kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie oraz dostosowanie budynków Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie do obowiązujących przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com