wtorek, 30 kwietnia, 2024
spot_img
+

    W minioną sobotę odbyło się w Czermnie wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wszyscy uczestnicy zgłębiali tajniki kuchni słowiańskiej! Jak było?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    „Kuchnia Słowiańska – czyli wspólne gotowanie słowiańskich potraw w Czermnie” to było niecodzienne, wyjątkowe wydarzenie podczas którego wszyscy mogli wypróbować słowiańskich, wczesnośredniowiecznych przepisów, z naszego regionu, które dawniej przyrządzali mieszkańcy naszych okolic. Wydarzenie to odbyło się w miejscowości Czermno. Każdy uczestnik oczywiście po ugotowaniu danej potrawy mógł ją później zdegustować. Cały kilkugodzinny event odbył się w minioną sobotę, 23 września 2023 roku i wystartował o godzinie 13-tej. Na wszystkich, którzy dotarli tego dnia do Czermna, na imprezę czekały między innymi warsztaty kulinarne oraz słowiańskie smakołyki do spróbowania.

    Można było skosztować takich specjałów, jak kwaśnica słowiańska, jaglanka z orzechami oraz podpłomyki z miodem i masłem ziołowym, którymi codziennie żywili się dawni Słowianie na naszych terenach. Także można było podejrzeć, jak wykonuje się i wykonywało takie potrawy, tym samym uczestniczyć w ich przygotowywaniu. Wypróbowywane przepisy zainspirowane były książką kucharską pt. „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”, a autorami jej są Hanna Lis oraz Paweł Lis. Imprezę poprowadziła dr Katarzyna Radziwiłko. Organizatorzy zapowiadają, że to nie koniec podobnych wydarzeń i w przyszłości zorganizują kolejne spotkania o podobnym charakterze.

    Organizatorami tego ciekawego przedsięwzięcia byli: mieszkańcy Czermna i okolic, Uniwersytet Rzeszowski, MG Biblioteka Publiczna im. Konfederacji Tyszowieckiej w Tyszowcach, Stowarzyszenie „arka-Tyszowce”- Klub Seniora Arka, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne „Drużyna Grodu Czerwień”. Z kolei patronat honorowy objął – Burmistrz Tyszowiec.

    Warto dodać, że było to kolejne spotkanie z mieszkańcami, w ramach realizowanego projektu: „Ex oriente lux – modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej” (program: Nauka dla Społeczeństwa, MEiN), którego kierownikiem jest dr hab. Marcin Wołoszyn, prof. UR z Instytutu Archeologii UR a koordynatorką dr Katarzyna Radziwiłko.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com