środa, 28 lutego, 2024
+

  Kolejna grupa podkarpackich Terytorialsów złożyła przysięgę wojskową

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę, 24 września 2023 roku, przed siedzibą Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ponad 100 ochotników uroczyście złożyło przysięgę wojskową. To symboliczne wydarzenie było kulminacją ich podstawowego szkolenia w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, które zakończyło się dzień wcześniej egzaminem, znanym jako „pętla taktyczna”.

  Uroczysta przysięga wojskowa, którą złożono na sztandarze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, pełniący funkcję dowódcy tej brygady.

  fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

  Podczas doniosłego wydarzenia, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT odczytał list, który nadesłał Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, i który był skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy.

  Wypowiedziane dziś słowa przysięgi to zobowiązanie do służby Ojczyźnie. To obietnica, że swoje siły, energię i umiejętności, swój czas i swoje możliwości gotowi jesteście poświęcić na obronę kraju, na chronienie i wspieranie w potrzebie jego obywateli (…)

  fragment listu ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka

  Dowódca podkarpackich Terytorialsów wyraził wdzięczność wobec żołnierzy za ich postawę, podkreślając, że składając przysięgę wojskową, dołączają do szeregów Wojska Polskiego. Przysięga wojskowa to uroczyste zobowiązanie do strzeżenia wartości zawartych w jej treści, co jest niezmiernie istotne.

  Przed samą uroczystą przysięgą przeprowadzony został główny egzamin, który stanowił punkt kulminacyjny tzw. „szesnastki”. W trakcie tego egzaminu ochotnicy z Podkarpacia musieli wykonać szereg określonych zadań, takich jak zakładanie maski przeciwgazowej, poruszanie się w terenie przy użyciu busoli, sprawnie ładowanie magazynków czy udzielanie pomocy medycznej poszkodowanym na polu walki. W ten sposób podsumowane zostały umiejętności zdobyte podczas szkolenia podstawowego, a całość uroczystości dopełniła symboliczna przysięga wojskowa.

  Nowo przyjęci żołnierze będą kontynuować swoją służbę w różnych pododdziałach zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com