sobota, 30 września, 2023
+

  Za nami największy taki festiwal bluesowy w Rzeszowie – BREAKOUT DAYS 2023, upamiętniający artystę – Tadeusza Nalepę!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W tym roku największy taki festiwal bluesowy w sercu Podkarpacia, w Rzeszowie odbył się w dniach od 14 do 16 września 2023 roku i zrzeszył zwłaszcza fanów oraz miłośników bluesa. Cała trzydniowa impreza upamiętniła jak co roku postać muzyka – Tadeusza Nalepę, szczególnie związanego z Rzeszowem. To tutaj artysta ten i późniejszy członek zespołu Breakout uczył się w szkole muzycznej w klasach skrzypiec, klarnetu oraz kontrabasu. W 1968 roku, Nalepa założył Breakout, z którym przez 10 lat istnienia nagrał aż dziesięć płyt, w tym piosenki takie jak „Kiedy byłem małym chłopcem” czy „Poszłabym za tobą”. Na cześć tego artysty w Rzeszowie co roku odbywa się Breaout Days Festival. Podsumowujemy całą imprezę!

  Najpierw, 13 września 2023 roku, wieczorem w Rzeszowskich Piwnicach odbył się konkurs artystów, którzy śpiewali nowe aranżacje piosenek Nalepy. W przeglądzie tym zaprezentowały się takie zespoły, jak: 4 And, Liver, Billy Goats, Black Job, FoxCats, Ke Yoo, Cold Red, Natalia Gral & The Room Band, RoseMerry, Sztof, The Melange. Spośród tych wszystkich zespołów nagrodę w wysokości 6 tys. zł zdobył zespół RoseMerry, a 3 tys. zł otrzymał najlepszy gitarzysta całego konkursu – Dominik Żydzik z zespołu Liver.

  Z kolei 14 września, o godzinie 19:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, w pierwszym dniu festiwalu, podczas uroczystego otwarcia, „80 urodzin u Tadka”  zaprezentowali się Piotr Nalepa, Marek Surzyn, Darek Kozakiewicz Marek Raduli (muzycy nagrywający i koncertujący z Tadeuszem Nalepą i Breakout), Robert Lubera, Żaneta Lubera, zespół Nie-bo oraz Kajetan Galas, sekcja dęta, Jakub Żytecki oraz gość specjalny The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb Frank McComb. Imprezę tego dnia poprowadził znany oraz ceniony dziennikarz radiowy Jan Chojnacki. Warto dodać, że Frank McComb (urodzony 15 lipca 1970) to soulowy piosenkarz i producent muzyczny. Współpracował z Prince, Chaka Khan, Will Smith , Najee, Branford Marsalis, George Duke,  Frankie Beverly and Maze, Phyllis Hyman, Gamble and Huff, Patrice Rushen, Lalah Hathaway, Fred Hammond i John P. Kee. W tym dniu, zorganizowano darmowe dla wszystkich „afterparty” w pubie na ul. Moniuszki, na którym nocą zagrał Ke Yoo, a także jam session w wykonaniu RoseMerry, Gar Wolanda, The FoxCats.

  Następnego dnia, 15 września o godzinie 19:00, w Wojewódzkim Domu Kultury zagrali swoje koncerty – The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb oraz Jakub Zytecki. Podobnie tego dnia zorganizowano „afterparty”, tym razem w Pubie Spółdzielczym na ul. Fredry w Rzeszowie. O 21:30 zaprezentowali się podczas koncertu The Melange oraz Liver. Wstęp był także darmowy!

  Z kolei  w minioną sobotę, 16 września  o godzinie 15:00 odsłonięto uroczyście mural na ul. Hetmańskiej 43 w Rzeszowie przedstawiający podobiznę Tadeusza Nalepy. To w tym bloku, na którym Michał Czerko oraz Michał Mach we współpracy z Maciejem Świętym wykonali mural mieszkał w latach 1945 – 1955 Nalepa. Dalej, o godzinie 16:00 przenieśliśmy się na rzeszowski rynek, by tuż obok pomnika tego artysty zaśpiewać wspólnie piosenkę „Kiedy byłem małym chłopcem”, na ul. 3 Maja. Każdy mógł wziąć udział w tej akcji, która jak się okazało przyniosła wielką frekwencję. Wiele osób także zagrało ten utwór na gitarze, którą przyniosło ze sobą. Z kolei o godzinie 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach koncert zagrał Marek Raduli razem z zespołem. Afterparty tym razem odbyło się w Lord Jacku, przy Rynku, na którym zagrał Billy Goats, także darmowo.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com