wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Rzeszowska grupa Mażoretek Incanto oraz Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek nagrodzona wysoko na festiwalu w Hiszpanii!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Niedawno temu odbył się prestiżowy festiwal w Hiszpanii, pod nazwą – 6th International Orchestra Festival and Competition „Golden Sardana” Barcelona-Lloret De Mar 2023. Mażoretki Incant oraz Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek uczestniczyła w tym festiwalu i zajęła tam też drugie miejsce! Dla dziewczyn była to z pewnością podróż marzeń. Dziewczyny godnie reprezentowały nasz kraj – Polskę, ale tak samo i tym bardziej nasz region czyli Podkarpacie. Choreografem obu grup jest Aleksandra Szymańska, a kapelmistrzem – Grzegorz Mazur.

  Mażoretki „INCANTO” to pierwsza w Rzeszowie i na Podkarpaciu grupa tancerek prezentująca układy taneczno – marszowe. Dziewczyny prezentują efektowne popisy żonglerskie z batonami (pałeczkami marszowymi). Oprócz prostych i marszowych ruchów Tancerki mają w swoim repertuarze widowiskowe pokazy twirlingowe, elementy rewiowe i bogaty repertuar taneczny do popularnych utworów muzycznych.

  Mażoretki występują również do repertuaru  Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek.

  Zespół pod pierwotną nazwą „Tamburetki” powstał w 1985 r. z inicjatywy byłej tamburmajorki Orkiestry Szałamaistek WDK Rzeszów – Beaty Kuźniar, która pracowała z nimi do 2001 r., następnie grupę przejęła Urszula Sowa, później Katarzyna Czartoryska. Obecnie instruktorem jest Aleksandra Szymańska. Orkiestra uczestniczy w życiu społecznym i artystycznym województwa podkarpackiego. Orkiestra jest zespołem unikatowym, ponieważ szałamaje to instrumenty, które mają swoje źródło w średniowieczu.

  W skład zespołu wchodzą tylko dziewczęta, są to przede wszystkim uczennice klas gimnazjalnych i licealnych z całego Podkarpacia. Według dotychczasowej wiedzy jest to jedyna dziewczęca orkiestra o takim charakterze w Europie. Macierzystą placówką Orkiestry Szałamaistek od pierwszych lat jej istnienia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Partnerem Orkiestry jest II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. W Wojewódzkim Domu Kultury zrodziły się wszystkie sukcesy Orkiestry, tu odbywają się systematyczne próby, stąd dziewczęta często wyjeżdżają na warsztaty muzyczne i zgrupowania artystyczne.

  Orkiestra przez ponad 40 lat istnienia koncertowała nie tylko na scenach województwa podkarpackiego, ale  także w całej Polsce i poza jej granicami, prawie we wszystkich krajach europejskich – Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Węgry, Słowacja, Macedonia, Litwa. Towarzyszy jej Zespół Mażoretek, który podkreśla tanecznie prezentacje muzyczne. W ostatnich latach nie słabnie intensywność pracy Orkiestry – nieustannie koncertuje na terenie całego kraju, biorąc udział w imprezach muzycznych naszego województwa i Polski, jest  zapraszana przez znaczące podmioty organizujące przedsięwzięcia społeczne, artystyczne, oświatowe, patriotyczne, polityczne i inne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com