wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  W Strzyżowie odbył się Piknik Szlachecki, gdzie jego uczestnicy przenieśli się do XVII wieku. Jak było?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę, 12 maja, mieszkańcy gminy Strzyżów mieli przyjemność odbycia podróży w czasie do XVII wieku, dzięki unikalnemu wydarzeniu – Piknikowi Szlacheckiemu. Organizowany po raz pierwszy, ten historyczny piknik oferował mieszkańcom możliwość zanurzenia się w życiu i kulturze polskiej szlachty.

  Grupa rekonstrukcyjna SARMATA, poprzez swoje barwne opowieści oraz widowiskowe walki na miecze i szpady, przybliżyła publiczności obyczaje, stroje i niuanse życia szlacheckiego w Polsce XVII wieku. Plenerowa rekonstrukcja odbywała się na placu obok wiaty grillowej przy ul. Kombatantów w Strzyżowie, który tego dnia zapełnił się sporym tłumem mieszkańców pragnących przeżyć niezapomnianą przygodę.

  Pogoda dopisała, a aura historycznych atrakcji zachęcała do udziału zarówno najmłodszych, jak i starszych uczestników. Pani Burmistrz Strzyżowa, Agata Gadziała, osobiście przywitała zgromadzonych, dodając uroku i oficjalności temu wyjątkowemu wydarzeniu.

  Piknik Szlachecki nie był tylko pasywnym oglądaniem – obfitował w różnorodne aktywności. Oprócz fascynujących prezentacji historycznych, uczestnicy mogli wziąć udział w zabawach zręcznościowych inspirowanych XVII-wiecznymi tradycjami. Dla odważnych, pojawiła się również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w pojedynku ze szpadą czy w strzelaniu z łuku.

  Niezapomnianą atmosferę urozmaicały również stoiska z pysznym jedzeniem przygotowanym przez KGW Łętownia oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak dmuchańce i zajęcia plastyczne. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie zaskoczyła gości ciekawymi grami zręcznościowymi, które z powodzeniem przyciągały uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, Gminy Strzyżów, Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, Domu Kultury „Sokół” oraz Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie. Ich zaangażowanie i współpraca przyczyniły się do stworzenia niepowtarzalnego kulturalnego święta, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców.

  Piknik Szlachecki w Strzyżowie nie tylko dostarczył rozrywki i wiedzy historycznej, ale także stanowił doskonały przykład tego, jak poprzez organizację lokalnych wydarzeń społeczność może integrować się, ucząc jednocześnie o historii i tradycjach swojego regionu. Niech to będzie zaproszenie dla innych miast i społeczności do odkrywania bogactwa własnego dziedzictwa i organizowania podobnych inicjatyw.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com