wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Rzeszowska Kuria Diecezjalna reaguje w sprawie skandalu pedofilskiego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Skandal pedofilski na Podkarpaciu wywołał zaniepokojenie. Kuria rzeszowska zaapelowała o zgłaszanie się osób poszkodowanych oraz posiadających informacje na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ten apel pojawił się w kontekście aresztowania jednego z duchownych w Jaśle.

  Jak informuje RMF FM, zdarzenia w parafii w Święcanach doprowadziły do rozpoczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Jaśle. W tym miejscu 33-letni wikariusz rzekomo przyciągnął 13-letniego chłopca na trening na siłowni, a następnie próbował go przekonać do rozebrania się do naga w celu zarejestrowania tego na filmie za pomocą telefonu. Młody chłopiec zdołał uciec, a duchowny został aresztowany przez policję.

  Podejrzany został postawiony w stan oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową w Jaśle. Zarzuty obejmują utrwalanie nagiego obrazu nieletniego oraz posiadanie materiałów pornograficznych z udziałem nieletniego w formie zdjęć – jak informuje Marta Kolendowska-Matejczuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krośnie, która nadzoruje śledztwo w Jaśle.

  Rzeczniczka potwierdza reporterowi RMF FM, że śledztwo dotyczy więcej niż jednej ofiary, ale nie udziela więcej szczegółów. Tłumaczy to troską o dobro śledztwa i ofiary.

  Duchowny został aresztowany na okres trzech miesięcy przez sąd. Najcięższy z zarzutów, czyli utrwalanie nagiego obrazu nieletniego, jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.

  Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

  W związku z decyzją Prokuratury Rejonowej w Jaśle o zatrzymaniu i aresztowaniu ks. Dominika R., wikariusza parafii w Święcanach, informujemy, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele, ksiądz został odwołany z funkcji wikariusza i zawieszony w funkcjach duszpasterskich.

  Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu. Jednocześnie informujemy, że do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego, ze strony kościelnej nie będą udzielane żadne informacje i opinie dotyczące sprawy.

  Wyrażając ubolewanie z powodu czynów zarzucanych duchownemu, wyrażamy gotowość udzielenia wsparcia i wszelkiej pomocy osobom poszkodowanym.

  Osoby poszkodowane i posiadające informacje na temat nadużyć prosimy o zgłoszenie się do delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne w diecezji rzeszowskiej (ks. dr Przemysław Drąg, tel. 510 114 164); email: delegat@diecezja.rzeszow.pl).

  ks. Tomasz Nowak

  Rzecznik prasowy diecezji rzeszowskiej

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com