wtorek, 30 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Co Kino za Rogiem Café proponuje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w pierwszym tygodniu szkoły, po wakacjach?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Kino za Rogiem Café znajduje się przy ul. Św. Mikołaja. W swojej ofercie posiada nie tylko 30-osobową salę kinową, na której można obejrzeć ciekawe filmy. To także miejsce, w którym przy pysznym ciastku, kawie, czy herbacie porozmawiasz o kulturze, filmach, czy po prostu zintegrujesz się z innymi. W kinie tym często organizowane są też inne wydarzenia, na przykład spotkania z ciekawymi ludźmi, czy też gry, zabawy i animacje dla dzieci. Tym razem, na powitanie szkoły, kino proponuje wiele ciekawych pozycji. Sprawdź koniecznie, co będzie grane, tym samym przywitaj nowy rok szkolny w filmowym stylu! Będzie puszczony m.in. „Śubuk”, „Ślicznotka” oraz „Zezowate szczęście”!

    6.09, godz. 18:30  ŚLICZNOTKA – Filmowe Spotkania za Rogiem

    Na początek sezonu wraz z Lithuanian Film Centre zapraszamy na film z 1969 roku ŚLICZNOTKA, w reżyserii Arūnasa Žebriūnasa, mistrza kina poetyckiego, w 100 rocznicę śmierci twórcy. (Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/slicznotka/)

    O czym jest film?

    Inga ma dziewięć lat. Mieszka tylko z mamą. Razem z rówieśnikami z podwórka uwielbia bawić się w „ślicznotkę”. Jest przekonana o tym, że przypomina księżniczkę z bajki. Wiecznie rozmarzona, czyta „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumasa. Jej pewność siebie kończy się wraz z pojawieniem się tajemniczego chłopca, nowego mieszkańca, który – delikatnie mówiąc – nie dostrzega uroku ślicznotki.

    Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

    PREMIERY KzR Cafe

    ŚUBUK – Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki chłopca w spektrum autyzmu, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

    Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta.

    Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem.

    Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

    Film kręcony częściowo na Podkarpaciu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com