niedziela, 28 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Już w jutro wchodzą w życie zmiany w rejestracji do lekarza!

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już od od piątku 14 lipca aplikacja mObywatel będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości. To ważna zmiana również dla pacjentów rejestrujących się w przychodni czy szpitalu, gdzie często wymagane jest wylegitymowanie się.

    O tej ważnej zmianie kilka dni temu poinformował na Twitterze minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. Zmiany, które niebawem wejdą w życie wynikają z podpisanej 14 czerwca 2023 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o aplikacji mObywatel. Ma to na celu „wprowadzenie podstaw do wykorzystywania i uznawania dokumentów elektronicznych, obsługiwanych przy użyciu aplikacji mObywatel, w życiu codziennym, co najmniej tak powszechnie, jak to ma dziś miejsce w przypadku tradycyjnych dokumentów nieelektronicznych – w szczególności doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji mObywatel (dokument mObywatel), stanowiącego dokument tożsamości, który ma służyć jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego”. Konsekwencją tego jest konieczność respektowania aplikacji przez różnego rodzaju instytucje, w tym między innymi przychodnie i szpitale.

    Aplikacja mObywatel – co to jest jest i do czego służy?

    W obecnych czasach czasach, w których praktycznie każdy z nas posiada telefon komórkowy. Często nie jest to nawet zwykła, tradycyjna komórka, ale smartfon – zdecydowanie bardziej inteligentna wersja. Bez telefonu pod ręką nie ruszamy się z domu. Wobec tego nie ma nic zaskakującego w tym, że powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych, które ułatwiają życie. Właśnie taką aplikacją jest mObywatel – bezpłatna, oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Jej wydawcą jest polski rząd, a nad jej ciągłym rozwojem mającym na celu ułatwienie życia obywateli czuwa ministerstwo cyfryzacji. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie nam elektronicznego dostępu do dokumentów i usług. Korzystając z niej możemy załatwić kilka spraw, a tym samym ułatwić sobie życie.

    I właśnie4 od piątku, 14 lipca 2023 roku ten elektroniczny dokument będzie równoważny z tym w tradycyjnej formie. Będzie on jednak dostępny, jeśli pobierzemy na telefon aplikację mObywatel 2.0. Potwierdzenie tożsamości danej osoby będzie możliwe dzięki danym pobranym z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Będzie on wydawany automatycznie na okres 5 lat. Aktualnie użytkownicy mogą korzystać z wersji beta, jednak jest to jedynie podgląd tego, co trafi za kilka dni do wersji publicznej.

    Z poziomu aplikacji będzie można odtworzyć cyfrową wersję dowodu osobistego, a następnie przekazać swoje dane poprzez kod QR. Dodatkowo będzie można przechowywać dokumenty w formie cyfrowej, a także dokonywać opłat administracyjnych. To jednak tylko niektóre funkcje.

    Jakie funkcje posiada aplikacja mObywatel?

    W aplikacji jest dostępnych kilka usług. Jakich konkretnie? mTożsamość, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd, Polak za granicą i eRecepta.

    Pierwsza z nich – mTożsamość to jedna z podstawowych funkcji aplikacji. Dzięki niej możesz okazywać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie dowód osobisty nie jest wymagany. Jakie to miejsca? Przykładowo poczta, miejsca, w których wyrabiamy kart lojalnościowe, czy przy zakładaniu kart członkowskich – chociażby na siłowni. Aby aktywować tę usługę niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.

    Kolejne funkcje – związane z legitymacjami szkolnymi i studenckimi są przeznaczone dla uczniów – jak nietrudno się domyślić. Dzięki temu nie musimy pamiętać o tym, żeby fizyczną wersję tych dokumentów zawsze mieć przy sobie. Posiadając mobilną wersję tych dokumentów, załatwimy wszystkie sprawy, do których załatwienia była dotychczas potrzebna wersja fizyczna. Jednak aby z niej korzystać musimy się upewnić, czy szkoła posiada podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji.

    Z kolei informacje zawarte funkcji mPojazd dokładnie odzwierciedlamy to, co widnieje w dowodzie rejestracyjnym polisie OC i karcie pojazdu. Mogą z niej korzystać osoby, które są właścicielami, lub współwłaścicielami pojazdów. Dzięki temu wszystkie najważniejsze informacje zawsze mamy pod ręką i nie musimy szukać dowodu rejestracyjnego. Tym bardziej, że aktualnie prawo wcale nie nakłada na nas obowiązku posiadania go przy sobie.

    Natomiast funkcja Polak za granicą pomoże nam rozwiązać kłopoty, na które są narażeni podróżujący. To przydatna opcja, jeżeli planujemy wakacje za granicą. Natomiast e-Recepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki tej funkcji możemy realizować nie tylko swoje recepty, ale również recepty naszych dzieci, czy innych osób, od których posiadamy pełnomocnictwo. Aby korzystać z e-Recept musimy aktywować mTożsamość i posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.

    Jak pobrać i aktywować aplikację mObywatel?

    Aplikację mObywatel możemy pobrać ze sklepu Google Play, po czym przystąpić do instalacji. Wymagane jest zaakceptowanie i zapoznanie się z regulaminem. Następnie musimy wyrazić wymagane zgody systemowe, ustawić hasło i ustalić nazwę urządzenia. Po tym możemy przejść do aktywacji poszczególnych usług, które są dostępne w aplikacji. W zależności od tego, z której usługi (lub usług) planujemy korzystać będą wymagane kolejne kroki do pełnej funkcjonalności aplikacji.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com