W Hotelu Apart w Rzeszowie 30 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 odbyła się debata od kobiet dla kobiet, w trakcie której poruszono bardzo wiele ważnych kwestii głównie dotyczących kobiet w polityce oraz w biznesie. Jednocześnie zainaugurowano ogólnopolski projekt pod nazwą „Akademia Polityczna”. To była debata, na której pojawiły się polityczki razem ze wszystkimi chętnymi głównie paniami – uczestniczkami, ale pojawiło się na niej także kilku panów.
Debatowały kobiety prezentujące różne poglądy polityczne. Była to na pewno wspierająca przestrzeń dla kobiet bez względu na ich przynależność partyjną. Rozmowa przebiegała z zachowaniem wszelkich zasad poszanowania różnorodności na odpowiednim poziomie debaty publicznej. Warto dodać, że pomysłodawczynią debaty inaugurującej również ogólnopolską Akademię Polityczną jest Magdalena Koryl – Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Podkarpaciu.
Podczas rozmowy panelowej Posłanki do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej, Zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyny Stachowskiej, dr Anny Pięty- Szawary, Radnej Miasta Rzeszowa Grażyny Szaramy oraz Mai Mazurkiewicz Doradczyni Polityczna poruszane były tematy trudne i wyzwaniowe, które miały na celu skłonić kobiety do refleksji i planu działania. Porzucono na debacie poprawność polityczną i szczerze porozmawiano o kobiecym świecie w polityce i tym dlaczego jesteśmy nadal niedoreprezentowane w niej i z czego wynika nasz strach przed nią. Dyskusja moderowana była przez przewodniczącą Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet i członkinię Krajowego Prezydium Rad Kobiet w Polsce Patricię Mitro.
Jakie zagadnienia były poruszane?
Sferą największego zainteresowania obdarzone zostały zagadnienia dotyczące tego czy to faktycznie mężczyźni są winowajcami małej ilości kobiet w polityce czy coś całkowicie odmiennego o czym niezwykle rzadko się mówi. Czy Podkarpacie jest gotowe na prawdziwe i autentyczne liderki z lokalnych społeczności w polityce czy wolą zastały system narzekając na zmiany? Czy kobieta głosuje na kobietę i ją wspiera?
Skromność kontra strach
Od lat na Podkarpaciu słyszy się od kobiet „ja się nie nadaję”, „ja nie potrafię”, „ale przecież zaraz zaczną mi wyciągać różne niewygodne kwestie”, „mnie polityka nie interesuje”. Jak przezwyciężyć ten strach i brak wiary w swoje możliwości? Emocje te odczuwają kobiety z różnych opcji politycznych a w szczególności kobiety z lokalnych społeczności, które są liderkami. Może gdyby umieć sobie poradzić z tymi myślami i zaradzić im to kobiety nabrałyby więcej odwagi…?
„To niezwykłe, że Akademia Polityczna odbywa się właśnie w Rzeszowie. Mieście, które po ataku przez Rosję na Ukrainę stało się strategicznym punktem dla pomocy humanitarnej i wojskowej przekazywanej Ukraińcom” – Debata rozpoczęła się przesłaniem Anny Clunes – Ambasadorki Wielkiej Brytanii w Polsce, które wszyscy goście mogli posłuchać w specjalnie przygotowanym na to wydarzenie filmie – „Rzeszów zapisał się na kartach historii dzięki otwartości i solidarności jego mieszkańców.” – dodaje – „Większe reprezentacje kobiet w procesach decyzyjnych, zwiększają poziom bezpieczeństwa i stabilności w kraju. Udział kobiet w rozwiązaniu konfliktów zwiększa o 35% szanse, że porozumienie pokojowe przetrwa co najmniej 15 lat. Właśnie dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek ważnym jest, aby kobiety były aktywne w polityce.”
„Mamy za sobą pewne doświadczenie, życie nas wiele nauczyło. Często też ze strony kobiet dostarczałyśmy negatywnych emocji, czy ocen. Jestem załamana, że tak niewielka ilość młodych dziewczyn bierze udział w życiu społeczno-politycznym, czy w różnych wyzwaniach, które są skierowane do młodego pokolenia. I to trochę źle rokuje, ale mam nadzieję, że poprzez takie działania przez takie rozmowy możemy mieć wpływ na zmieniającą się sytuację.” – Kontynuowała rozmowę Elżbieta Łukacijewska – Posłanka do Parlamentu Europejskiego – „Każda z nas spotyka na swojej drodze tysiące czy setki wspaniałych kobiet, które mają wiedzę, umiejętności, przebojowość, które mogą wpłynąć na rzeczywistość, która nas otacza, na pozytywne zmiany.”
Krystyna Stachowska, Wiceprezydent Rzeszowa mówiła na początku – „Najpierw to my kobiety musimy wiedzieć czego chcemy. Jeżeli my już jesteśmy zaangażowane w biznesie, w polityce nie będziemy się nawzajem promować, zachęcać do tego, żeby przestały się bać i stać w kącie, to nikt nas tam nie znajdzie, jeśli same z niego nie wyjdziemy. Najpierw musimy same wiedzieć, czego chcemy, gdzie się dobrze czujemy.”
„Nasza kobiecość jest bardzo ważna i tutaj możemy wnieść zupełnie inną jakość do polityki i biznesu. Ważne jest to, żebyśmy to zmieniały i żebyśmy o tym rozmawiały.” – Kontynuowała debatę Maja Mazurkiewicz, łącząc się podczas spotkania online – „Ta pewność siebie w życiu politycznym i publicznym jest bardzo ważna.”
Na koniec debatowania Elżbieta Łukacijewska podsumowała – „Bardzo ważne jest siostrzeństwo. Wspierajmy się, mówmy o sobie dobrze. Miejmy o sobie dobre zdanie. Pozwalajmy sobie na błędy, pozwalajmy sobie nie być idealne. Bo to bardzo nas wypala. Nie oceniajmy się bezwzględnie. Życzę Akademii, aby się rozwijała, bo kobiety muszą znaleźć płaszczyznę, gdzie mogą zasięgnąć informacji, mogą podpytać, mogą odbyć szkolenie. Ja marzę, żeby była taka płaszczyzna, gdzie doświadczone kobiety są wsparciem dla innych kobiet i myślę, gdy będziemy tworzyć takie łańcuchy wsparcia, zrozumienia i pomocy będzie tylko lepiej.” – dodała dalej – „Lubmy się, wspierajmy i pomagajmy sobie.”
Sieciowanie i wymiana poglądów
Wydarzenie tego typu było świetną okazją do poznania nowych, wartościowych kobiet z którymi można było wymienić się cennymi doświadczeniami oraz porozmawiać światopoglądowo i merytorycznie na wiele interesujących tematów.