niedziela, 5 maja, 2024
spot_img
+

    W skansenie wsi podkarpackiej w Kolbuszowej rozpoczął się III Festiwal Kultury Lasowiackiej

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Rozpoczął się Festiwal Kultury Lasowiackiej, dwa wydarzenia stanowiły jego oficjalne otwarcie – odbyła się uroczysta msza w Porębach Dymarskich oraz liczne atrakcje w Kolbuszowej, w tamtejszym Muzeum Kultury Ludowej. W trakcie festiwalu odbyły się warsztaty, degustacje, występy zespołów, pokazy rzemiosł oraz obrzędów. Pierwszy dzień festiwalu obfitował w kolorowe, smakowite i niezwykle radosne chwile! Podobnie będzie przez cały lipiec w różnych miejscowościach Podkarpacia.

    Przed rozpoczęciem festiwalu w skansenie w Kolbuszowej odbyła się uroczysta msza św. w kościele parafialnym św. Stanisława i św. Wojciecha w Porębach Dymarskich. Zaproszeni goście przybyli na mszę w przepięknych dorożkach, przy akompaniamencie Kapeli Ludowej Widelanie. Po zakończeniu nabożeństwa, które było celebrowane przez ks. bpa Jana Wątroby – ordynariusza diecezji rzeszowskiej, na uczestników czekał lasowiacki odpust z różnymi straganami, na których można było znaleźć dewocjonalia, miody, zioła, owoce oraz tradycyjne dania kuchni lasowiackiej.

    W pierwszym dniu festiwalu, kolejnym wydarzeniem było zorganizowane w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W ramach inauguracji festiwalu, przygotowano wiele atrakcji, takich jak pokazy filmów związanych z folklorem Lasowiaków oraz obchody święta Matki Boskiej Jagodnej. Ponadto odbyły się warsztaty kulinarne, pszczelarskie, taneczne, muzyczne oraz bibułkarskie. Na scenie wystąpiły również kapelki ludowe, a na kiermaszu można było nabyć różnorodne wyroby. Goście festiwalu mieli także okazję obejrzeć fragment widowiska pt. „Zbieranie na wianek” w wykonaniu zespołu „Chamełka” oraz podziwiać tańce lasowiackie zaprezentowane przez zespół „Wolanie” z Woli Raniżowskiej.

    Trzecia edycja festiwalu w liczbach przedstawia się następująco: to 13 wydarzeń festiwalowych w 12 miejscowościach regionu, 14 operatorów, którzy włączyli się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć, 5 wakacyjnych weekendów, podczas których będzie można wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach,2 festiwalowe konkursy – a wszystko to będzie się rozgrywać pomiędzy 2 a 30 lipca w północnej części województwa podkarpackiego.

    Organizatorem Festiwalu Kultury Lasowiackiej jest Województwo Podkarpackie. W tym roku we współpracę włączyło się 12 operatorów gminnych: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu i Gminne Centrum Kultury w Ulanowie, a także dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. 

    Festiwal w swojej trzeciej odsłonie w pierwszym miesiącu wakacji zawita do dwunastu miejscowości województwa podkarpackiego. Będą to: Poręby Dymarskie, Kolbuszowa, Gorzyce, Leżajsk, Tarnobrzeg, Ulanów, Grodzisko Dolne, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Medynia Głogowska i Stalowa Wola.

    Nowością tegorocznej edycji Festiwalu jest organizacja dwóch przeglądów o randze festiwalowej: I Przegląd Pieśni Lasowiackich w Grodzisku Dolnym oraz I Konkurs Lasowiackiego Tańca Tradycyjnego w Nowej Dębie. Prezentacje konkursowe oceni profesjonalne jury i przyzna pierwsze nagrody festiwalowe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny i wszędzie czekają na uczestników niespodzianki i liczne atrakcje plenerowe.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com