piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie wezmą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Koło naukowe „A To My”, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie, bierze udział w VII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy – Zostań Ambasadorem Nauki”. Organizatorem konkursu jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

    Celem programu jest propagowanie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych, promowanie wiedzy o wybitnych polskich naukowcach, ich wynalazkach, odkryciach oraz nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej. Dodatkowo program ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu i tworzeniu sytuacji związanych z naukowymi dziedzinami wiedzy. W ramach programu odbywa się konkurs, w którym szkoły mogą zdobyć tytuł Naukowej Szkoły Ignacego.

    W tym roku szkolnym koło naukowe A To MY z wielkim zapałem i zaangażowaniem realizowało tematykę ujętą w ośmiu blokach: 

    • Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym,
    • Woda, wyporność i życie podwodne,
    • Astronomia i Układ Słoneczny,
    • Kryptologia i matematyka,
    • Siły natury,
    • Komunikacja i języki na świecie,
    • Optyka,
    • Podstawy ekonomii. 

    W tym roku tematem konkursowym, który wzbudził największe emocje, było „Komunikacja i języki na świecie”. Uczestnicy spotkań koła naukowego poznali cechy dobrego słuchacza i mówcy, a także zasady merytorycznej dyskusji, które są bardzo przydatne w dzisiejszym świecie. Dowiedzieli się również, że najczęściej używanymi językami na świecie są chiński, mandaryński, angielski i hiszpański. Zwrócono także uwagę na języki regionalne i gwary występujące w Polsce, ponieważ brak ich znajomości może prowadzić do nieporozumień i braku wzajemnego zrozumienia. Ponadto omawiano także problematykę komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, przy czym język migowy i pismo Braille’a wzbudziły duże zainteresowanie.

    W ramach programu odbyły się również warsztaty, w których uczniowie mieli możliwość doświadczenia życia niewidomej osoby. Pan Paweł Król, niewidomy mówca motywacyjny z Krakowa, podzielił się swoimi doświadczeniami i pokazał młodzieży, że mimo przeciwności losu można osiągać swoje cele i realizować marzenia. Uczniowie brali udział w różnych zadaniach, takich jak poruszanie się z zawiązanymi oczami czy odgadywanie nazw przypraw przy użyciu innych zmysłów.

    W ramach konkursu koło naukowe „A To My” nakręciło film, w którym zaprezentowało fascynujący świat kryptologii i szyfrowania. Młodzi naukowcy wykazali dużą pasję do matematyki. Szkoła liczy na pozytywne wyniki konkursu, który zostanie ogłoszony w czerwcu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com