poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Obradował Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  XXIX Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego odbył się w Rzeszowie, a jego celem było promowanie idei wyrównywania szans dla osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. 

  Wydarzenie skupiło przedstawicieli różnych placówek opieki, parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz duchowieństwa.

  Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, przypomniała na tym wydarzeniu, że program Dostępność Plus – pierwszy kompleksowy program dotyczący tematyki dostępności w Polsce – obchodził właśnie swoje pięciolecie. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Będziemy dziś mówić m. in. o tym, jak aktywizować osoby z niepełnosprawnościami, jak tworzyć rynek pracy, aby był dla przyjazny i odpowiadał indywidualnym potrzebom. Taki rynek pracy, który szanuje każdego pracownika, niezależnie od stopnia sprawności

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

  Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, z kolei podkreśliła, że w województwie funkcjonuje wiele zakładów pracy chronionej oraz aktywności zawodowej, które zatrudniają tysiące osób z niepełnosprawnością. Od stycznia 2023 roku działają także przedsiębiorstwa społeczne, które nie dzielą zysku, ale przeznaczają go na cele społeczne. Na terenie województwa podkarpackiego status przedsiębiorstwa społecznego otrzymało już 49 podmiotów.

  Działa także 37 warsztatów terapii zajęciowej, które prowadzone są głównie przez stowarzyszenia, ale również przez jednostki samorządu terytorialnego, Caritas oraz parafie

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Organizatorami tegorocznej edycji Sejmiku byli m.in. Konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Sejmik Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie poruszało tematy związane z osobami przewlekle chorymi, dziećmi, seniorami oraz ich opiekunami.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com