czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Obchody roku Aleksandra Fredry w województwie Podkarpackim

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W związku z obchodami „Roku Fredry”, samorząd województwa oraz jednostki podległe zaproponowały wiele wydarzeń, festiwali i warsztatów skierowanych głównie do młodych twórców. Imprezy związane z twórczością Aleksandra Fredry otrzymywały dodatkowe punkty w konkursie „Mecenat Kulturalny”.

    W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej trwają prace nad kompilacją kilku najważniejszych sztuk Fredry, które zostaną zaprezentowane w połowie maja.

    W teatrze można również obejrzeć wystawę plakatów pod tytułem „Fredraszki„, która będzie czynna do końca maja. W Szkole Podstawowej w Surochowie i Gminie Jarosław odbędzie się Festiwal Fredrowski w dniach 18-19 czerwca, który ma być częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

    Rok Fredry, czyli rok poświęcony Aleksandrowi Fredrze, został ustanowiony w 2022 roku z okazji 225. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego komediopisarza. Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Suchedniowie, a zmarł w 1876 roku w Lwowie. Był autorem ponad trzydziestu sztuk teatralnych, w tym takich klasyków jak „Zemsta”, „Dożywocie” czy „Śluby panieńskie”. Jego twórczość cechuje się dowcipem, błyskotliwością i subtelnym humorem.

    Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie planuje cykl wystaw i akcji czytelniczych związanych z dziełami Fredry, a także quiz internetowy i warsztaty plastyczne. Wojewódzki Dom Kultury z kolei zaprosił na spektakl „Zemsty” w wykonaniu Teatru Nowa Lutnia z Łańcuta w reżyserii Elżbiety Winiarskiej i planuje wydać płytę z piosenkami opartymi na tekstach Fredry w wykonaniu Aleksandra Berkowicza.

    Obchody Roku Fredry mają na celu upamiętnienie i promowanie jego twórczości oraz przypomnienie o jej wartości kulturowej. W ramach obchodów organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, festiwale, wystawy, warsztaty i spektakle związane z twórczością Fredry. Imprezy te adresowane są przede wszystkim do młodego pokolenia, mają na celu zachęcenie do lektury jego dzieł oraz do odkrycia uroku i wartości kulturowej teatru.

    W tegorocznej edycji konkursu „Mecenat Kulturalny” dodatkowe punkty otrzymało wiele wydarzeń związanych z twórczością Fredry. Wśród 46 wybranych imprez aż 13 poświęconych jest Aleksandrowi Fredrze i jego twórczości. Są to m.in. Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 w Jarosławiu, które odbywają się pod hasłem „Żywe Dziedzictwo – Aleksander Fredro”, oraz koncert z okazji 230 rocznicy urodzin Fredry na Zamku w Dubiecku organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej – Trójczyce, a także spektakl taneczny pt. „Fredrowski zawrót głowy. O smutnym komediopisarzu” proponowany przez Towarzystwo Miłośników Tańca – Klub Tańca Towarzyskiego „DŻET Rzeszów-Boguchwała”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com