czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Co słychać w Biurze Wystaw Artystycznych (BWA) w Rzeszowie? Jakie zajęcia, spotkania, w końcu wystawy czekają na Ciebie?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Biuro Wystaw Artystycznych znajduje się w samym centrum miasta, przy ul. Jana III Sobieskiego 18 w Rzeszowie. Co jakiś czas organizuje różne wystawy prac plastycznych czy fotograficznych, albo rzeźby, zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czy spotkania z wybitnymi artystami. Dowiedz się, co będzie się działo w najbliższym czasie w BWA, końcem kwietnia?

  Historia rzeszowskiego BWA

  Galeria powstała w 1962 roku. Miejsce to zostało odnowione i wyremontowane, było przed wieloma latami budynkiem synagogi. Aktualnie celem galerii nie jest jedynie pokazywanie dzieł sztuki ale głównie organizowanie życia kulturalnego środowiska plastycznego. Na przełomie tych kilkudziesięciu lat, swoje wystawy mieli mniej lub bardziej znany artyści, na przykład Zdzisław Beksiński, Alfred Lenica, Benon Liberski, Kazimierz Mikulski, Jonasz Stern, Jan Szancenbach, Józef Szajna, Czesław Rzepiński.

  Warsztaty malarskie w duchu Vedic Art dla dorosłych już jutro (22 kwietnia)

  Jeśli chcesz spędzić sobotnie popołudnie w kreatywny i relaksujący sposób, oderwać się na chwilę od codziennej rutyny, wyrazić siebie bez zbędnych słów, stworzyć spontanicznie obraz w beztroskiej atmosferze z przyjemnością zapraszamy razem z Biurem Wystaw Artystycznych w Rzeszowie na warsztat w duchu Vedic Art, który odbędzie się 22 kwietnia, w sobotę, o 16.00 i potrwa 1,5 godziny.

  Vedic Art to technika rozwoju osobistego poprzez malarstwo. Dokumentuje proces wchodzenia w akt stwarzania poprzez uważne malowanie. Nie ocenia efektu końcowego. Skupia się na doświadczaniu tworzenia swojego świata na płótnie. Kiedy malujemy spontanicznie możemy otworzyć się na boską inspirację i manifestację kreatywności. Możemy odkryć własną pełnię i wejść w przestrzeń serca. Vedic Art to malowanie według zasad stworzonych w oparciu o Wedy – starohinduskie teksty liczące sobie kilka tysięcy lat…

  Podczas zajęć, na początku instruktor opowie krótko o Vedic Art, dlaczego powstanie ładnego obrazu nie jest konieczne i co jest ważniejsze niż efekt końcowy. Uczestnicy wykonają dalej ćwiczenie na zwiększenie uważności. Wszyscy chętni namalują obraz przy pomocy farb albo kredek. Jeśli nie masz żadnych umiejętności malarskich i rysunkowych – nie martw się, tym bardziej jest to dla ciebie. Warsztat jest do tego, żeby rozbudzić Twoją kreatywność.

  Kim jest instruktorka zajęć? Lidia jest absolwentką Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych oraz instruktorką metody Vedic Art i fluid art. Prowadzi warsztaty malarsko-rysunkowe wspomagające rozwój osobisty i zwiększające kreatywność. Pomaga zacząć przygodę z malarstwem i rękodziełem, odkrywać marzenia i przypominać sobie radość tworzenia bez ocen i krytyki.

  Spotkanie z kanadyjką o polskich korzeniach, artystką Tanią Love

  Tania obecnie odbywa rezydencję artystyczną w Sala752, pracowni artysty w Zaczerniu. Jej praktyka artystyczna ewoluuje w zależności od miejsca – Tania czuje silną więź z ziemią, z naturą, skupia się na obecności w tu i teraz i na doświadczaniu teraźniejszości. Jej prace powstają przy użyciu naturalnych materiałów – małych partii roślinnych barwników oraz farb na bazie minerałów, na ręcznie robionym papierze lub włóknach naturalnych. Podczas rezydencji artystka będzie pracować z lokalnie zebranymi materiałami i odkrywać artystyczne możliwości. Jeśli chcielibyście poznać Tanię, zobaczyć jej prace i posłuchać rozmowy prowadzonej przez Basię Kearey, współzałożycielkę Sala752, zapraszamy do Galerii BWA w Rzeszowie w niedzielę 23 kwietnia 2023 w godzinach 14:30 – 17:00.

  Do 21 maja 2023 roku można oglądać wystawę Bogusława Polcha („Retrospektywa”) oraz Kacpra Dudka („Obraz Bezużyteczny”)!

  Wczoraj w BWA odbył się wernisaż Bogusława Polcha. Nieżyjący już artysta należy do grona najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Na wystawie, od wczoraj w BWA znajdują się oryginalne plansze z jego najważniejszych serii. Obejrzeć można tzw. „komplety”, w skład których wchodzą: szkic, tusz, blaudruk i diapozytyw/negatyw. Galeria pokaże także nieznane dotąd prace, m.in. szkice i projekty koncepcyjne z „Wiedźmina”.

  Bogusław Polch (ur. 1941, zm. 2020) debiutował w 1959 r. na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Szczyt jego aktywności twórczej przypadł na okres późnego PRL’u. Popularność przyniosły mu „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował z magazynami takimi jak „Relax” i „Fantastyka”. Na przełomie lat 70. i 80. narysował na zamówienie niemieckiego wydawcy Bastei serię „Die Götter aus dem All” (pol. „Ekspedycja”, scen. A. Mostowicz i A. Górny), którą wydano w kilkunastu językach. Jest autorem rysunków do serii „Funky Koval” (scen. M. Parowski i J. Rodek), i „Wiedźmin” (adaptacji prozy A. Sapkowskiego). Na komiksach Polcha wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jego albumy i „zeszyty” rozeszły się w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy.

  W tym samym dniu (20 kwietnia) odbył się wernisaż wystawy Kacpra Dudka, pod nazwą „Obraz Bezużyteczny”. Kacper Dudek (ur. 1971, Kraków). W latach 1991-96 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1996. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, fotografią. W 1995 uzyskał stypendium im. prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, w 1998 nagrodę Fundacji im. Eugeniusza Gepperta. Mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawa OBRAZ BEZUŻYTECZNY będzie trzecią dużą wystawą malarstwa Kacpra Dudka w BWA Rzeszów na przestrzeni ostatnich 30 lat.

  W BWA w Rzeszowie można także zdobyć Europejską Kartę Młodzieżową EURO26

  Jest to karta dająca dostęp do wielu tysięcy zniżek w Polsce i za granicą. Może zawierać także ubezpieczenie. Z Europejską Kartą Młodzieżową EURO26 otrzymujesz zniżki w ponad 3 000 miejsc w Polsce i 51 000 punktów w Europie. Rabaty sięgają do 55%. Dzięki Europejskiej Karcie Młodzieżowej EURO26 oszczędzasz na transporcie, noclegach, w restauracjach, pubach, kinach, sklepach, muzeach czy teatrach.

  Z Europejską Kartą Młodzieżową EURO26 można mieć ubezpieczenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb posiadaczy Karty. Kartę tą może posiadać każda osoba pomiędzy 5 a 30 rokiem życia. W dniu nabycia Karty trzeba mieć skończone 5 lat i nie ukończone 30 lat (ostatni raz można zamówić Kartę najpóźniej na dwa dni przed 30 urodzinami i będzie ona wówczas ważna przez cały rok). Dla osób nie uczących się przeznaczona jest Karta EURO26 w wersji Classic, a dla osób uczących się wersja Student. Zarówno Karty EURO26 w wersji Classic, jak i Student gwarantują identyczne zniżki i te same rodzaje ubezpieczenia. Co więcej, jest ona ważna jest 365 dni od daty nabycia.

  Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej:

  https://www.eyca.pl/…/europejska_karta_mlodziezowa_euro26/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com