-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Przyznano stypendia sportowe dla podkarpackich sportowców

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wręczono stypendia sportowe oraz nagrody dla zawodników, trenerów i działaczy za osiągnięcia w działalności sportowej w 2022 roku. W hali Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie odbyła się XIV Gala Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego.

  W uroczystej gali oprócz marszałka udział wzięli między innymi: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, radny województwa Andrzej Ćwierz, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski oraz dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego Wojciech Czarny.

  W tym roku Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał łącznie 199 stypendiów oraz 93 nagrody dla 7 działaczy, 61 trenerów i 25 zawodników. Marszałek Władysław Oryl nie krył ciepłych słów pod adresem nagrodzonych:

  Stypendia i nagrody to bezpośrednie wsparcie finansowe dla zawodników, trenerów i działaczy. Największy strumień środków z budżetu województwa płynie jednak do okręgowych związków sportowych z przeznaczeniem na organizację szkolenia młodych sportowców będących w kadrach wojewódzkich oraz ich udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2022 roku na sport dzieci i młodzieży wydatkowano prawie 2,2 mln. W 2023 roku środki te wzrosły do prawie 3,3 mln zł.

  W minionym roku województwo podkarpackie zdobyło łącznie 4981.95 pkt w 50 dyscyplinach sportu ujętych w wykazie sportów Systemu Sportu Młodzieżowego. Punkty we współzawodnictwie dzieci i młodzieży zdobywane są w czterech kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec. W ubiegłym roku najwięcej punktów dla naszego regionu zdobyli zawodnicy w kategorii wiekowej junior (32%).

  Do największych sukcesów podkarpackiego sportu w minionym roku należy zaliczyć przede wszystkim:

  • dwa srebrne i brązowy medal Mistrzostw Świata oraz srebrny medal Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Katarzyny Zdziebło
  • brązowy medal Mistrzostw Europy w biegu na 800 m Anny Wielgosz,
  • medale zdobyte na World Games (Światowych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich) – Iwona Nieroda-Zdziebko zdobyła srebrny medal w kickboxingu, a Magdalena Macios brązowy w sumo,
  • złoty medal Mistrzostw Świata Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie sportowym wywalczony przez Barbarę Moskal
  • srebrny medal Mistrzostwa Świata Juniorów w tenisie stołowym zdobyty przez Alana Kulczyckiego
  • srebrny medal Alana Ważnego na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy  w tenisie ziemnym
  • oraz liczne medale Mistrzostw Europy w sumo i modelarstwie lotniczym i kosmicznym.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com