wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  „Iskry Niepodległej” czyli mobilne widowisko edukacyjne na parkingu Urzędu Wojewódzkiego od dzisiaj do piątku!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już 8 marca mobilny spektakl „Iskry Niepodległej” dotrze do Rzeszowa. Widowisko edukacyjne będzie można obejrzeć na parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od strony Ogrodów Bernardyńskich. Wstęp jest bezpłatny.

  ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”. Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości, prezentuje ono opowieść, w którą wpleciono postaci podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Unikalne rozwiązania technologiczne, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny budują niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Widowisko jest wyświetlane w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może ono podróżować po całym kraju, a wirtualną opowieść będzie można w najbliższych miesiącach obejrzeć w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce.

  Projekt powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia, m.in. mobilny ekran transparentny, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

  Ogólnopolska trasa mobilnego widowiska edukacyjnego rozpoczęła się 2 marca 2023 w Przemyślu (2 – 4 marca).

  Kolejne przystanki na Podkarpaciu to:

  5-7 marca 2023 r. – Łańcut

  8-10 marca 2023 r. – Rzeszów

  11-13 marca 2023 r. – Miejsce Piastowe.

  W Rzeszowie tir z ekspozycjami umiejscowiony będzie na parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, od strony Ogrodów Bernardyńskich. Zwiedzanie możliwe będzie:

  8 marca 2023 r. w godz. 10.00-18.00

  9 marca 2023 r. w godz. 10.00-18.00

  10 marca 2023 r. w godz. 10.00-16.00

  Wstęp do naczep ekspozycyjnych jest bezpłatny. Jednocześnie może zwiedzać naczepę grupa 20 osób. Rekomendowany wiek  zwiedzających to minimum ukończone 10 lat. Wejście do naczepy możliwe jest tylko po pozwoleniu wydanym przez animatora, obsługę lub inną osobę wyznaczoną przez Biuro „Niepodległa”. Z uwagi na szczególny charakter i intensywność bodźców audiowizualnych pokazy w naczepach ekspozycyjnych mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne u osób chorych na epilepsję, choroby błędnika lub nadwrażliwość na dźwięki lub światło. Osoby z powyższymi schorzeniami uczestniczą w pokazach na własne ryzyko.

  Docelowo naczepy odwiedzą w 2023 roku około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę wkrótce będzie można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”.

  Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wsparła Fundacja ORLEN.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com