poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Powstanie nowy gmach Sądu w Rzeszowie, Zamek Lubomirskich ma stać się miejscem kultury!

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  We wtorek 14 lutego podpisano akt notarialny pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości i Miastem Rzeszów. Na mocy którego przy ulicy Dołowej powstanie nowy gmach Sądu Okręgowego przy ulicy Dołowej. Zamek Lubomirskich będzie przeznaczony na cele kultury. Inwestycja ma być zrealizowana do trzech lat.

  Na mocy porozumienia Miasto Rzeszów przekazało Ministerstwu Sprawiedliwości teren przy ul. Dołowej w sąsiedztwie Sądu Rejonowego. W tym miejscu powstanie nowy gmach Sądu Okręgowego. Z zapowiedzi resortu sprawiedliwości wynika, że obiekt ma być gotowy w ciągu 36 miesięcy. Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków wymiaru sprawiedliwości w Polsce, zostanie wyposażony m.in. w nowoczesną infrastrukturę informatyczną. Inwestycja w tym rejonie wypełni zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła jeszcze w 2002 roku.

  Dwadzieścia trzy lata czekali mieszkańcy na ten dzień. Wtedy w 2002 roku Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, pod nazwą tymida. Plan ten przewidywał powstanie Sądu Rejonowego, Sądu Okręgowego, infrastruktury dla rzeszowskiego i podkarpackiego wymiaru sprawiedliwości. Dziś w tym dniu mamy przyjemność realizację tego właśnie planu. To jest pierwsza dobra wiadomość.

  Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

  Zamek Lubomirskich ma być natomiast otwarty dla mieszkańców. O tym, jaki charakter zostanie mu nadany zdecydują rzeszowianie oraz działające przy prezydencie instytucje oraz rady społeczne. Na otwarcie zamku nie trzeba będzie jednak czekać do momentu oficjalnego powołania w nim nowej instytucji.

  Zamek przechodzi na rzecz mieszkańców, po wybudowaniu Sądu Okręgowego. Inwestycja największa w Rzeszowie. Od budowy Mostu Mazowieckiego nie było takiej inwestycji. Wiemy już, że będzie to ponad 200 milionów złotych. Miasto otrzymuje Z powrotem działkę przy ulicy Granicznej. Działka ta wraca na rzecz miasta. Miasto przekazuje Ministerstwu Sprawiedliwości, Sądowi Okręgowemu działkę przy ulicy Dołowej. Z jednoczesnym zobowiązaniem się przez Ministerstwo do zwrotu na rzecz miasta budynku Sądu Okręgowego, czyli Zamku. Bardzo ważny dzień. Dziękuje Panu prezydentowi za współpracę. Za przekazanie Ministerstwu działki przy ulicy Dołowej. Powstanie nowoczesny sąd, sąd który rzeczywiście będzie wizytówką wymiaru sprawiedliwości Rzeszowa i całego naszego województwa. Sąd, który będzie miał najnowocześniejszą infrastrukturę informatyczną. To jest w tej chwili jeden z głównych priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. Mogę powiedzieć z dumą, że to właśnie na Podkarpaciu jest najwięcej rozpraw online.

  Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

  Na terenie obok wybudowanego wcześniej Sądu Rejonowego pozostanie do zagospodarowania kolejna działka, która jest własnością prywatnego inwestora. Miejscowy plan dopuszcza na niej zabudowę biurowo-usługową.

  I ta część miałaby zostać takim centrum obsługi dla tego rejonu. W pobliżu około 2 hektary terenu ma także Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowe Miasto, z którą rozmawiamy już o możliwościach wykorzystania tych działek. Zależy mi na tym, aby powstała tu także przestrzeń, która da oddech mieszkańcom Rzeszowa oraz funkcjonalny układ komunikacyjny – parkingi i drogi, które pozwolą wygodnie dojechać do sądów i załatwić w nich sprawy.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com