czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Akcja „Nazywam się Miliard..” czyli taniec na rzeszowskim rynku przeciwko przemocy wobec kobiet

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Akcja „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland” to ogólnopolska kampania informacyjna na rzecz przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć organizowana przez Fundację Feminoteka. W ramach akcji kobiety w różnych miejscowościach spotykają się, aby wspólnie tańczyć. Taniec jest dla nich przejawem buntu, wolności i solidarności z kobietami, które doświadczają przemocy i dyskryminacji na całym świecie. Fundacja Feminoteka koordynuje w Polsce tę akcję.

    W ramach tej światowej kampanii przeciwko przemocy kobiet pod hasłem „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland”, Rzeszów także protestował! 14 lutego, o 14:00 na rynku, w samym centrum stolicy Podkarpacia, każdy mógł zobaczyć taniec kilkudziesięciu kobiet, które są zaangażowane w całą kampanię. Wszystkie panie zaprezentowały układ taneczny – przygotowaną wcześniej choreografię do piosenki „Break the Chain”. Muzyka nie jest przypadkowa, a została stworzona specjalnie dla całego przedsięwzięcia, a jej autorką jest producentka muzyczna – Tena Clark.  

    W tym roku hasłem całej akcji było: „Tylko tak oznacza zgodę. Przemoc jest przestępstwem, a nie sprawą prywatną”. Ensler pisze: „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”.

    Międzynarodowa akcja ma swój początek jeszcze w 2011 roku i została wymyślona przez Evę Ensler – amerykańską dramatopisarkę i aktywistkę ruchu feministycznego. Do Polski trafiła trochę później, bo w 2013 roku. Cała akcja polega na tym, że kobiety w licznej frekwencji spotykają się razem i wspólnie tańczą, wyrażając tym samym jednocześnie bunt oraz solidarność, łącząc się ze wszystkimi przedstawicielkami płci pięknej na całym świecie i wyrażając sprzeciw wobec przemocy czy dyskryminacji.

    Rzeszowską akcję zorganizowali: Rzeszowska Rada Kobiet, Rzeszowska Rada Seniorów, Miejskie Centrum Seniora i Akademia 50+. Dodatkowo wzięła udział w niej Wiceprezydent Miasta Rzeszowa – Krystyna Stachowska. Na świecie odnotowano, że w akcję angażuje się każdego roku około 200 państw. W Polsce charakterystyczny taniec zaprezentowały kobiety w około 30 miastach.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com