-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Pętla taktyczna na zakończenie projektu „Ferie z WOT”

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ochotnicy z województwa podkarpackiego zdawali ostatni z elementów szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT” w Nowej Sarzynie. Pierwszy żołnierski egzamin rekrutów w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT był sprawdzianem nabytych przez dwa tygodnie umiejętności.

  Ochotnicy z różnych zakątków regionu podkarpackiego, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali przez dwa tygodnie podstawy wojskowego rzemiosła w Nowej Sarzynie. Rekruci odbywający szkolenie podstawowe w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, zdali swój pierwszy egzamin w WOT, czyli pętlę taktyczną.

  Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszając się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzieli gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę.

  Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i ciekami wodnymi tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.

  Celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę” było podsumowaniem zdobytych umiejętności, ocena sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna miała na celu sprawdzenie zachowania oraz działania żołnierza na polu walki poprzez sprawdzenie umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych. Poprzez przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego, zweryfikowane zostały umiejętność bezpiecznego posługiwania bronią oraz zrealizowano zadania bojowe.

  Zwieńczeniem szkolenia podstawowego w ramach „Ferii z WOT” będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 stycznia br. o godzinie 10:00, na terenie Parku przy Zamku w Łańcucie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com