0,1 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Wczoraj, w Filharmonii Podkarpackiej świętowano 669-lecie powstania miasta Rzeszowa. Sprawdź szczegółową relację z imprezy!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W czwartek 19 stycznia 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbyły się uroczystości 669-Lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Z tej okazji do Rzeszowa przyjechali samorządowcy z całej Polski, aby wspólnie świętować, docenić mieszkańców i pogratulować wyróżnionym.

  Wyróżnieni, jak podkreślał Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, to ludzie, których działalność i osiągnięcia przynoszą zaszczyt naszemu miastu, a mieszkańcom poczucie uzasadnionej dumy. Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa został dr Wergiliusz Gołąbek, wiceprezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który na uczelni pracuje od 2003 roku a wcześniej związany był m.in. z Filharmonią Podkarpacką. -Dziękuję Państwu za urodzinowy prezent. Jestem wzruszony i głęboko wdzięczny za ten najpiękniejszy rzeszowski wawrzyn- mówił. I cytując „Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, pytał: czy nie było lepszych?

  Zasłużonymi dla Miasta Rzeszowa zostały panie: Marta Gutowska, lekarz weterynarii, założycielka Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych STORAT i pani Alicja Haszczak, założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Połoniny, Politechniki Rzeszowskiej.

  -Tegoroczne święto jest wyjątkowe w historii naszego miasta. Nie tylko dlatego, że gościmy samorządowców z całej Polski, ale przede wszystkim dlatego, że tym świętem zamykamy bardzo ważny rok w historii – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa, dziękując mieszkańcom miasta za cały miniony rok i pomoc, jaką nieśli uchodźcom z Ukrainy. 

  Bardzo ważnym momentem gali jubileuszowej było przekazanie otrzymanego 22 maja 2022r. od  Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułu „Miasta- Ratownika”. Z rąk prezydenta statuetkę symbolicznie przyjął Marek Twaróg wolontariusz, który pomagałał uchodźcom z Ukrainy na rzeszowskim dworcu.

  -To jest dla mnie wzruszający moment, bo mieć tak cudownych mieszkańców to jest niezwykły honor i niezwykłe wzruszenie – mówił prezydent Fijołek. -Drodzy Mieszkańcy, to dla Was jest to wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i w ten symboliczny sposób, przekazując tę statuetkę jednemu z Was-wolontariuszy, przekazuję ją Wam wszystkim, 200- tysiącom ratowników.

  W imieniu polskich samorządów przemawiali Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu i Artur Kozioł Burmistrz Wieliczki. Podkreślali, że pomoc mieszkańców Rzeszowa była wyjątkowa.  -Chwała wszystkim mieszkańcom. Chylę czoła przed tym co Państwo zrobili i robią dla naszych przyjaciół z Ukrainy – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

  Goście biorący udział w uroczystości w Filharmonii mogli posłuchać L.U.C&Rebel Babel Film Orchestry, na czele z Łukaszem Rostkowskim znanym jako L.U.C. oraz wokalistką, Bovską. Wystąpiła również Dagna Mikoś, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która poprowadziła jubileuszową galę z Adamem Głaczyńskim, dziennikarzem Polskiego Radia Rzeszów.

  Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Sto lat” i degustacja urodzinowego tortu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com