poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Będą dodatkowe środki finansowe na przewozy autobusowe

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w poniedziałek 9 stycznia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła o o środkach, które trafią do naszego województwa. Pieniądze te zostaną przekazane z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

  W listopadzie ubiegłego roku wojewoda dokonała rozstrzygnięcia naboru złożonych wniosków o objęcie w roku 2023 dopłatą do przewozów autobusowych. Przystąpiło do niego w sumie 50 organizatorów: 39 gmin, 1 związek międzygminny, 2 związki powiatowo–gminne i 8 powiatów. W wyniku oceny złożonych wniosków wszystkie zostały zakwalifikowane jako spełniające warunki określone dla Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Jednak dostępna alokacja pozwoliła na zawarcie umów o dopłaty z 43 organizatorami. W związku z tym wojewoda zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury o uzupełnienie brakujących środków w kwocie prawie 23 mln zł. Oznacza to, że wszyscy organizatorzy, którzy ubiegali się o dofinansowanie przewozów autobusowych otrzymają wsparcie według złożonego zapotrzebowania.

  Pozwoli to na dofinansowanie 416 linii komunikacyjnych przy łącznej liczbie 25 mln wozokilometrów. Kwota dopłaty będzie wynosić nie więcej niż 3,00 zł do 1 wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10% ceny usługi.

  Dzięki rozpoznaniu wniosku wojewody podkarpackiego, do 52 mln zł, które były od początku przeznaczone dla naszego województwa, decyzją ministra infrastruktury otrzymaliśmy dodatkowe wsparcie w kwocie prawie 23 mln zł , co pozwoli zawrzeć umowy na organizację transportu publicznego z wszystkimi podmiotami, które przystąpiły do naboru. W związku z tym fundusz w naszym województwie w roku 2023 będzie osiągał rekordową kwotę w wysokości prawie 75 mln.

  Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki

  O tym, jak ważne jest rządowe wsparcie dla organizatorów transportu mówili podczas spotkania z mediami starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz starosta brzozowski Zdzisław Szmyd. Podkreślali, że dzięki nowym liniom komunikacyjnym mieszkańcy przede wszystkim z mniejszych miejscowości mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury.

  Z funduszu korzystamy od 2019 r. Dzięki dodatkowym liniom zwiększyła się np. liczba dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół do miasteczka.

  Zdzisław Szmyd, starosta brzozowski

  To bardzo istotne wsparcie ze strony rządu, które pozwala nam – samorządom powiatowym rozwiązywać problemy związane z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Na terenie powiaty brzozowskiego mamy 71 linii, które objęte są dofinansowaniem. Na ten rok otrzymaliśmy prawie 10 mln 300 tys. wsparcia.

  Stanisław Kłopot, starosta jarosławski
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com