środa, 28 lutego, 2024
+

  Podkarpacie otrzymało dodatkową pulę środków z przeznaczeniem na remonty dróg gminnych i powiatowych

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  O realizacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i dodatkowej puli środków dla naszego województwa na 2023 r. mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

  Wojewoda na spotkaniu z lokalnymi mediami poinformowała, że województwo podkarpackie, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, otrzymało dodatkową pulę środków w wysokości ponad 61 mln zł z przeznaczeniem na remonty dróg gminnych i powiatowych.

  Nabór wniosków trwał będzie 30 dni. Jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego mogą składać dwa wnioski remontowe, natomiast szczebla powiatowego – trzy wnioski – powiedziała wojewoda.

  Dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Krzysztof Sopel podkreślił, że nabór na zadania remontowe jest odpowiedzią na oczekiwania samorządów. Szczegóły znajdują się w Komunikacie Wojewody Podkarpackiego z 3 stycznia 2023 r. w sprawie naboru wniosków na remont dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

  Ewa Leniart przypomniała, że w latach 2019-022 w ramach RFRD na Podkarpacie trafiło wsparcie w wysokości ponad 825 mln zł., co pozwoliło na zrealizowanie łącznie 880 zadań, w ramach których zmodernizowano ponad 1150 km dróg gminnych i powiatowych oraz wybudowano lub przebudowano 290 przejść dla pieszych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa.

  W ramach przeprowadzonego w sierpniu 2022 r. naboru wniosków dla zadań planowanych do realizacji w 2023 r. wojewoda podkarpacki  zarekomendował do dofinansowania łącznie 92 zadanie gminne i powiatowe na łączną kwotę wsparcia ponad 161 mln zł. Listy wniosków czekają obecnie za zatwierdzenie przez Prezesa Rady Ministrów.

  Łączna alokacja środków funduszu dla Podkarpacia w 2023 r. wynosi na chwilę obecną pond 222 mln zł. Dzięki nowelizacji ustawy o RFRD, w najbliższych miesiącach planowany jest  dodatkowy nabór wniosków dla zadań poprawiający bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych oraz rowerzystów.

  Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com