-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Rzeszowskie Piwnice zapraszają na czwartkowe oglądanie filmów. W grudniu będzie puszczony m.in. film „Wypasiony Raj” oraz „Płaje”. Wejściówki darmowe!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Piwnice w Rzeszowie, mieszczące się przy Rynku 26, zapraszają na czwartkowe seanse filmów z Podkarpackiej Kroniki Filmowej – programu, w ramach którego powstają krótkometrażowe dokumenty o tym, co najciekawsze w naszym regionie.

  Projekcje odbywają się w czwartki o godz. 18:00 w kinie LED Rzeszowskich Piwnic. Partnerem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Wydarzenia są bezpłatne.

  Piwnice jeszcze w grudniu puszczą filmy:

  8 grudnia, „Wypasiony Raj”, 35 minut,

  Rok produkcji:  2017

  Reżyser: Rafał Gużkowski

  Producent: Panluka Studio

  Region Beskidu Niskiego pamięta dramatyczne wydarzenia związane z wysiedleniem Łemków. Obecnie realizowany tam wypas bydła stał się differentia specifica tego miejsca. Nigdzie indziej nie zobaczymy przepędu bydła z wykorzystaniem koni huculskich i jeźdźców, nigdzie indziej do pilnowania porządku nad całością nie desygnuje się jednego człowieka – pasterza Zbyszka Łagosza.

  8 grudnia, „Płaje”, 20 minut

  Zwiastun fiilmu: https://www.youtube.com/watch?v=AvgTYSHv_yg&t=3s

  Płaje to wschodniokarpackie słowo oznaczające górskie drogi. Film o tym tytule jest muzyczną i plastyczną podróżą przez wschodnie Karpaty. Opowieścią o trudnej sztuce słuchania innych, nauce i znajdowaniu inspiracji w surowej, górskiej codzienności. Traktatem o budowaniu. Bajką o pokornej zgodzie na rzeczywistość z morałem, że w górach zawsze więcej ludzi łączy niż dzieli. Hołdem, złożonym przez autorów – Ludzi Gór, innym Ludziom Gór. 

  15 grudzień, „Świat wg Łukasza”, 26 minut

  Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=-LLUaRgRdgw

  15 grudzień, „Kolekcja”, 20 minut

  Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=qT4sVKlUVhM

  O Podkarpackiej Kronice Filmowej. Jakie były do tej pory puszczane filmy?

  Podkarpacka Kronika Filmowa jest programem wsparcia finansowego, w ramach którego wspófinansowane są filmy dokumentalne tematycznie związane z województwem podkarpackim. Program sprzyja tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii i teraźniejszości regionu. Realizowany jest raz w roku w formie konkursu ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego

  Wśród zrealizowanych projektów znajdziemy filmy sięgające do historii, przedstawiające życie i nadzwyczajne osiągnięcia wybitnych postaci regionu, takich jak m.in. Franciszek Kotula („Swój nieznany”, reż. Roland Dubiel), Edward Janusz („Rzeszowskie janusze”, reż. Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawłowski), Aleksader Ładoś („Sprawy paszportowe”, reż. Roland Dubiel) czy tytułowy „Wieleżyński, alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski).

  W obszernym katalogu filmów Podkarpackiej Kroniki Filmowej znajdziemy także portrety przedstawicieli środowisk twórczych, którzy zyskali rozgłos i uznanie w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Wśród nich na uwagę zasługują dokumenty o Barbarze Porczyńskiej, utalentowanej malarce („Mamalarka”, reż. Katarzyna Mazurkiewicz), Arkadiuszu Andrejkowie („Znowu są”, reż. Paulina Ibek), który znany jest z tworzenia tzw. deskali, czy o Jerzym Dyni („A kapela gra do końca”, reż. Roland Dubiel), popularyzatorze muzyki ludowej.

  Zainteresowaniem wśród twórców cieszyły się również tematy społeczne, jak bieg rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę Wielką Pętlą Bieszczadzką („Kilometry oddechów”, reż. Rafał Gużkowski), czy praca ratowników STORATu i ich psich podopiecznych, będących w stałej gotowości do poszukiwania i ratowania życia zaginionych („Fuks”, reż. Jakub Kowalczyk); czy tematy związane z życiem w dzikich zakątkach najpiękniejszych krain regionu: Bieszczad i Beskidu Niskiego („Płaje”, reż. Rado Barłowski, Łukasz Grudysz, „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com