środa, 21 lutego, 2024
+

  Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, 5 grudnia odbyło się Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru. Uroczystość została zorganizowana przez wojewodę podkarpackiego oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie.

  Wspomnieniami podzielili się świadkowie tamtych czasów. Całość uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej i Bohaterów Walk Chłopskich w Harcie. Swoje wiersze zaprezentowała Teresa Paryna, członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.

  W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych.

  Srebrnymi Krzyżami Zasługi i Medalami „Pro Patria” zostały odznaczone osoby, które wyróżniły się zasługami się na rzecz Związku Sybiraków, szczególną aktywnością w działalności społecznej i charytatywnej oraz kultywowaniem pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

  Warto podkreślić, że wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli młodego pokolenia i było ważną lekcją historii, przypominającą o ogromie cierpień naszych rodaków.

  Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tamtych czasach, a świadectwo Sybiraków – osób mających za sobą wyjątkowo trudne przeżycia – jest formą kształtowania i wychowania młodego pokolenia, natomiast Związek Sybiraków jest swego rodzaju wyznacznikiem pamięci o trudnej historii Polski i Polaków.

  Gratuluję osobom, które mogłam – w imieniu Prezydenta RP oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – uhonorować odznaczeniami oraz medalami „Pro Patria”. Są to osoby, które na co dzień w swej działalności  wykraczającej poza ramy aktywności zawodowej są związane z kultywowaniem pamięci o Zesłanych na Sybir. Naszym obowiązkiem jest tę pamięć pielęgnować i przekazywać dalej. Niezwykle istotne jest to, aby była zakotwiczona w sercach młodych ludzi

  – mówiła wojewoda Ewa Leniart.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com