poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Województwo Podkarpackie otrzymało Specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki najlepszym polskim firmom podczas jubileuszowej XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nagrodę specjalną otrzymało Województwo Podkarpackie, które zostało docenione za innowacyjność oraz za bezprecedensową pomoc uchodźcom.

  Szczególne wyróżnienie powędrowało także do samorządu stolicy Podkarpacia. Prezydent Andrzej Duda wręczył podpisany przez przywódcę Ukrainy Wołodymira Zełneskiego dekret nadający miastu Rzeszów honorowy tytuł miasta-ratownika, który odebrał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

  Gala odbyła się w ramach siódmej edycji Kongresu 590, który przez dwa dni gości na Podkarpaciu. Od kilku lat finał plebiscytu jest organizowany jako zwieńczenie pierwszego dnia Kongresu 590.

  Nagroda Gospodarcza to wyróżnienie, przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

  Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP zostają uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm. W ramach Nagrody Gospodarczej Prezydent RP wręcza wyróżnienia w kategoriach:

  • Lider MŚP – nagroda dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które funkcjonują na polskim rynku od co najmniej 5 lat i z sukcesem rozwijają się, będąc liderem w regionie. Otrzymała ją Ekoenergetyka–Polska SA zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
  • Narodowy Sukces – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej 5 lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw. Wyróżnienie trafiło do H. Cegielski – Fabryki Pojazdów Szynowych sp. z o.o. zgłoszonej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.
  • Międzynarodowy Sukces – nagroda dla polskich przedsiębiorstw funkcjonujących od co najmniej 5 lat, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych. Nagroda powędrowała do Advanced Protection Systems SA zgłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Advanced Protection Systems z Gdyni.
  • Odpowiedzialny Biznes – nagroda dla polskich przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wyróżniona została firma RST Roztocze sp. z o.o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Polską Grupę Motoryzacyjną RST.
  • Firma Rodzinna – nagroda dla polskich przedsiębiorstw z sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które są jednocześnie firmami rodzinnymi, zarejestrowanymi i działającymi w Polsce od co najmniej 15 lat. W tej kategorii przyznano nagrodę firmie STER sp. z o.o. zgłoszoną przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Ster;

  oraz w dwóch kategoriach specjalnych:

  • Badania+Rozwój – nagroda dla zespołów badawczych, jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną. Wyróżniono ADJ Nanotechnology sp. z o.o. zgłoszone przez Politechnikę Warszawską.
  • STARTUP_PL – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną. Nagrodzono Chronospace sp. z o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

  Prezydent przyznał też nagrodę indywidualną, którą otrzymała Beata Drzazga. To laureatka wielu nagród, które otrzymała za działalność gospodarczą.

  Podczas gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w wyjątkowy sposób zostało uhonorowane województwo podkarpackie, które otrzymało nagrodę specjalną, za tworzenie szczególnych warunków do rozwoju innowacji. Tą nagrodą prezydent chciał docenić także „mieszkańców województwa podkarpackiego, podkarpacką administrację rządową oraz samorządową za organizację bezprecedensowej w swojej skali pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy”. Statuetkę z rąk prezydenta RP odebrali wspólnie: wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl.

  Prezydent RP, Andrzej Duda, mówiąc o specjalnej nagrodzie przyznanej dla województwa podkarpackiego powiedział, że to wyróżnienie jest między innymi za to, że Podkarpacie jest liderem rozwoju gospodarczego, a do tego jest regionem pełnym optymizmu.

  Prezydent podkreślił też ogromną rolę Rzeszowa w przyjmowaniu uchodźców, ale także w niesieniu pomocy na Ukrainę:

  Za naszą granicą toczy się wojna, niestety jej tragiczne skutki stają się i naszym udziałem. Gdyby nie Rzeszów, Ukraina mogłaby nie przetrwać. Dziękuję całemu województwu za wielką pomoc jakiej udziela naszym sąsiadom

  – mówił podczas gali prezydent Andrzej Duda.

  W gali uczestniczyła także małżonka prezydenta – Agata Kornhauser-Duda. Obecni byli także ministrowie i doradcy z Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele rządu, a także parlamentarzyści.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com