piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    O przygotowaniach do zimy rozmawiali członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, w piątek, 4 listopada, omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą.

    Członkowie zespołu odnieśli się m. in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, do prowadzonych przez Policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz  oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także gotowości GOPR do realizacji działań ratowniczych w warunkach zimowych.

    Po zakończeniu posiedzenia wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart wraz z komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Andrzejem Babcem oraz zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji, mł. insp. Jackiem Juwą, spotkali się z lokalnymi mediami.

    Podczas konferencji prasowej wojewoda zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

    Wsparcie dla osób bezdomnych oraz potrzebujących wsparcia

    Podczas posiedzenia zwrócono uwagę m.in. na kwestie związane z zabezpieczeniem osób bezdomnych w regionie. W wyniku badania ankietowego w 2021 r. zidentyfikowano łącznie 1035 takich osób, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 944 osoby, tj. ok. 91%. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 91, tj. ok. 9 %. W większości są to osoby, których wiek przekracza 60 rok życia.

    Służby zostały zobowiązane do tego, aby zwracać uwagę na bezdomnych i – zwłaszcza w czasie przymrozków – monitorować miejsca, w których zwyczajowo przebywają.

    – powiedziała wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart.

    W województwie podkarpackim funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj. 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie. Placówki dysponują 812 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby, co daje łącznie 954 miejsca.

    Natomiast w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

    Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela organizacjom pozarządowym wsparcia finansowego w formie dotacji z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych, poprzez ogłoszenie konkursu ofert. W 2022 r. przeznaczyła kwotę 150 tys. zł na dofinansowanie działań w zakresie wsparcia osób bezdomnych. Dotacje przekazano 13 podmiotom na realizację 15 zadań publicznych.

    Ponadto, w ramach realizacji programów (konkursów) ogłaszanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”, (edycja 2022), dla podmiotów uprawnionych, zostały rozdysponowane środki, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb podopiecznych i poprawę funkcjonowania placówek, których celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Łącznie wsparcie z MRiPS w ramach programu wyniosło w tym roku 954 900,00 zł.

    Gotowość służb do działań w sezonie zimowym

    Nadbryg. Andrzej Babiec, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

    Zwykle w okresie zimowym notuje się najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem miejscowych zagrożeń. Te zdarzenia są powodowane takimi zjawiskami, jak: intensywne opady śniegu, niskie temperatury, oblodzenia szlaków komunikacyjnych oraz zatory lodowe czy roztopowe. Jesteśmy dysponowani m. in. do usuwania nawisów śnieżnych, lodowych z budynków użyteczności publicznej, usuwania drzew, konarów połamanych w wyniku wiatru i intensywnych opadów śniegu. Pomagamy również innych służbom w usuwaniu różnego rodzaju awarii.

    Do realizacji tych zadań mamy 28 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy blisko 1,5 tys. strażaków zawodowych PSP. Ponadto mamy 341 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich ponad 12 tys. strażaków ochotników. Dodatkowo mamy 927 innych jednostek OSP, które również są przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt ratowniczy do tego, żeby mogły udzielać właściwej pomocy.

    – powiedział Komendant.

    Komendant mówił także o realizowanych kampaniach informacyjnych tj. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, w związku z tym, że  sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych to każdego roku okres zwiększonej ilości interwencji strażaków w domach i mieszkaniach. Informacje na temat kampanii są dostępne na stronie PSP.

    Następnie obecny na konferencji prasowej zastępca komendanta wojewódzkiego Policji mł. insp. Jacek Juwa również zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w okresie zimowym. Podkreślił, że są prowadzone działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.

    Ponadto dodał:

    W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy działać w trzech obszarach – w obszarze informacyjnym, pomocowym i porządkowym. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń, która jest doskonałym narzędziem wspierającym działania Policji.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com