sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Skwer z pomnikiem im. Generała Sikorskiego w Hyżnem już otwarty

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W Hyżnem otwarto skwer im. gen. Władysława Sikorskiego oraz odsłonięto pomnik upamiętniający tego bohatera.

    Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w Sanktuarium Maryjnym. Części oficjalnej towarzyszyły Apel Pamięci, złożenie wiązanek kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć wystawę IPN poświęconą działalności polityczno-wojskowej gen. Władysława Sikorskiego.

    Na uroczystość przybyli m.in.: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Józef Jodłowski, starosta Rzeszowski. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentowali dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM oraz dr Marcin Bukała, historyk.

    My mieszkańcy Podkarpacia powinniśmy być dumni, że właśnie tu, na naszej ziemi urodził się i spędził młodzieńcze lata generał Władysław Sikorski. Jako wybitny mąż stanu, polityk, świetny dowódca i strateg należał do grona osób, których imiona na zawsze pozostaną związane z historią walk o niepodległość. To człowiek, którego życie i działalność zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. Jego pełna miłości do Ojczyzny postawa godna jest naśladowanie. Pamiętajmy o tym, w sposób szczególny w czasie, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

    – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

    Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym, ale w Hyżnem spędził swoje młodzieńcze lata. Tutaj poznali się jego rodzice: Emilia i pochodzący z Przeworska Tomasz. Po ślubie, do którego doszło 19 maja 1874 r. w hyżneńskim kościele, zamieszkali w tzw. Organistówce.

    W latach 1887-1893 Władysław chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Szkoła Podstawowa w Hyżnem, która została oddana do użytku w 1972 r., jako pierwsza w Polsce nosi imię gen. Władysława Sikorskiego. Później uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie, studiował na Politechnice Lwowskiej.

    Był wybitnym polskim żołnierzem i politykiem, generałem broni Wojska Polskiego, premierem i ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, od 30 września 1939 r. premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, początkowo we Francji, następnie w Wielkiej Brytanii, oraz twórcą i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 r.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com