środa, 27 września, 2023
+

  Będą dodatkowe pieniądze dla podkarpackich samorządów

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jednostki samorządu terytorialnego województwa Podkarpackiego otrzymają dodatkowe środki pieniężne z dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Mówi się o kwocie ponad 708 mln złotych, z przewidywanych 13,7 mld nadprogramowego wpływu.

  Środki te będą stanowić znaczące wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań. Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane fundusze w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące. jak i na inwestycje. Mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

  Rząd zdecydował się na to, aby wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego poprzez przeznaczenie dodatkowych środków z wpływów z PIT. Do województwa podkarpackiego w związku z tym trafi ogólna kwota 708 mln zł, która zostanie przeznaczona na podział dla poszczególnych samorządów. Średnio będzie to dla gminy 2 mln 900 tys. zł, 6 mln 100 tys. zł dla powiatu i 32 mln 700 tys. zł dla województwa. Największym beneficjentem na naszym terenie będzie miasto Rzeszów, które otrzyma kwotę przewyższającą 42 mln zł.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Warto podkreślić, że dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT w budżetach samorządowych będą stanowić średnio ok. 25. procentowy dodatek w stosunku do dochodów już zaplanowanych z tego tytułu na rok 2022.

  Środki te będą stanowić znaczące wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w realizacji ich zadań. Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje, mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

  Rząd na bieżąco monitoruje sytuację  obywateli, instytucji, przedsiębiorców, ale również ważnych podmiotów, jakimi są jednostki samorządu terytorialnego. Wczytując się w potrzeby samorządów, zapadła decyzja o przekazaniu w tym trudnym okresie w sumie 13,7 mld zł, wskazując potrzeby wynikające ze wzrostu cen  środków energetycznych. Wsparcie jest podzielone na gminy, powiaty, województwa i będą wypłacone w trzech transzach. Pierwsza została przekazana w tym miesiącu, pozostałe dwie raty zostaną przekazane w listopadzie i grudniu br.

  Andrzej Szlachta, poseł na Sejm RP
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com