sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Rzeszowianie uczcili 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dzisiaj, 1 września obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rzeszów, podobnie jak inne miasta w Polsce, uroczyście uczcił tak ważną oraz historyczną datę. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym pw. MB Królowej Polski. Po niej uczestnicy obchodów przeszli na plac przed kościołem, gdzie odśpiewano hymn oraz odczytano Apel Pamięci.

    „Wybuch II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, rozpoczął jeden z najtragiczniejszych okresów dla państwa polskiego oraz jego mieszkańców. Dokładnie 83 lata temu Polacy musieli zmierzyć się z niczym nieuzasadnionym i niespotykanym okrucieństwem hitlerowskiego najeźdźcy, który postanowił – w myśl zbrodniczych i nieludzkich ideologii – podbić suwerenne państwo. Pamiętajmy zatem o ofiarach II wojny światowej i nieśmy nieustannie wsparcie dla ukraińskiego narodu, który już pokazał swoje bohaterstwo i niezłomność”  – pisał w liście Władysław Ortyl.

    W uroczystościach uczestniczył wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, który powiedział: „Spotykamy się, by wspólnie upamiętnić wybuch II Wojny Światowej, która przyniosła ze sobą niewyobrażalny ogrom cierpień i śmierci. 83 lata temu polscy żołnierze stanęli do nierównej wali z potężnym agresorem. W osamotnieniu, bez wsparcia sojuszników, postanowili bronić swojej ojczyny. Dlatego my dzisiaj chcemy oddać najwyższy hołd wszystkim Polakom, którzy żyli i walczyli w tamtych trudnych czasach”.

    Głos zabrała także Jolanta Kaźmierczak, zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa:

    „Dzisiaj z czcią pochylamy się nad tymi wszystkimi, którzy przyczynili się do niepodległości Polski. Wspominamy żołnierzy września 1939 roku, obrońców polskich miast. Wspominamy ich walki i ruch oporu.”

    Rzeszowskie obchody upamiętnienia wybuchu II wojny światowej zakończyły się salwą honorową, złożeniem kwiatów pod tablicami oraz odegraniem „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.

    II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8/9 maja 1945 roku).

    1 września 1939 roku w godzinach porannych Wehrmacht uderzył na Polskę wzdłuż granicy polsko-niemiecko-słowackiej. Wojnę rozpoczęło zbombardowanie Wielunia o godz. 4.35. Następnie, o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Tego samego dnia, we wczesnych godzinach rannych, Niemcy uderzyli na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku, aresztowali pierwszych 250 Polaków mieszkających w Gdańsku i wymordowali polskich kolejarzy w Szymankowie.

    W ciągu pierwszych trzech dni polskie wojska przegrały bitwę graniczną i zostały zmuszone do odwrotu na całej linii frontu.

    II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 po ataku na Polskę dwóch państw – III Rzeszy oraz Pierwszej Republiki Słowackiej w porozumieniu z ZSRR, które podjął atak 17 września. Wobec przeważających sił przeciwników oraz bezczynności sojuszników, Wojsko Polskie zostało pokonane po ponad miesiącu walk. Polska nigdy oficjalnie nie skapitulowała. Po kampanii wrześniowej Polacy w kraju utworzyli szereg organizacji niepodległościowych, z których najbardziej znana była Armia Krajowa. Po klęsce wielu polskich przywódców, dowódców oraz żołnierzy udało się na emigrację, gdzie utworzyli polski rząd (z siedzibą w Londynie), Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz służby wywiadowcze, które wsparły wysiłek aliantów w pokonaniu III Rzeszy. Po ataku Hitlera na ZSRR w 1941 roku i zawarciu układu Sikorski-Majski powstały również Polskie Siły Zbrojne w ZSRR zwane Armią Andersa, a w 1943 roku Polskie Siły Zbrojne w ZSRR zwane Armią Berlinga.

    Polacy wnieśli istotny wkład w czasie II wojny światowej w walce przeciw nazistowskiej Rzeszy walcząc na lądzie, morzu i w powietrzu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com