14,3 C
Rzeszów
środa, 5 października, 2022
+

  Rzeszowska konferencja w sprawie ułatwienia eksportu zboża z Ukrainy

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do Podkarpacia przyjechali Przedstawiciele Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Konferencja dotyczyła koordynacji eksportu i dalszego transportu zboża z Ukrainy. Wszyscy europarlamentarzyści przybyli na spotkanie do Rzeszowa dokładnie 21 czerwca.

  Wizytę deputowanych rozpoczęło spotkanie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, na którym pojawił się także polski wiceminister rolnictwa – Lech Kołakowski oraz wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart, wicewojewoda Radosław Wiatr oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. W ramach delegacji do Rzeszowa przyjechało wielu parlamentarzystów z kilku państw.

  Na spotkanie, do stolicy podkarpacia przybyli Herbert Dorfmann z Włoch, Juozas Olekas z Litwy, Ulrike Müller oraz Martin Haüsling z Niemiec, Veronika Vrecionova z Czech oraz Luke Flanagan z Irlandii.

  Całe spotkanie zaczął Norbert Lis, przewodniczący składu delegacji słowami „Widzimy, że Polska poczyniła wielki wysiłek aby przygotować się do eksportu zboża z Ukrainy (…) Po porannych rozmowach z rolnikami dochodzimy do wniosku, że musimy podjąć szersze działania w zakresie koordynacji transportu i określenia jego destynacji. Będziemy kłaść nacisk na koordynacje tych kwestii z poziomu europejskiego”

  Z kolei wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że niezwykle istotne jest wprowadzenie zmian na przejściach granicznych oraz przyspieszenie odpraw szczególnie na granicach z Ukrainą, na Podkarpaciu. Podczas konferencji, mówiła: „Polski rząd i prezydent, w konsultacji z prezydentem Ukrainy i ukraińskim rządem, podjęli razem działania, aby zwiększyć przepustowość istniejących przejść granicznych. Jest ich na terenie Podkarpacia pięć. Cztery drogowe i jedno kolejowe. Szybko tej infrastruktury nie da się zmienić. Natomiast sama przepustowość ulega istotnej poprawie. Wczoraj na największym z naszych przejść zwiększyliśmy liczbę punktów odpraw dla pojazdów ciężarowych, dwukrotnie ją powiększając.”

  Dodała również: „Jeśli będziemy wiedzieli w jakim czasie i jaka ilość produktów rolnych jest przez stronę ukraińską dostarczana, to ze strony polskiej, przy zachowaniu wszelkich przepisów, które UE nakłada na zewnętrzną granicę, będziemy robić wszystko, aby ta granica nie była murem, który zatrzymuje produkty.”

  Jak się okazuje rzeszowskim urzędnikom bardzo zależy na sprawniejszej komunikacji szczególnie na przejściach granicznych na naszych wschodnich granicach z Ukrainą. Przyśpieszenie odpraw znacznie poprawi tę sytuację i będzie możliwa łatwiejsza oraz prostsza wymiana handlowa, także zboża z Ukrainy na europejską skalę.

  Dodatkowo przedstawiciele kilku państwa, którzy pojawili się na Podkarpaciu, odwiedzili także przejścia graniczne w Korczowej oraz Medyce.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com